Se cunosc semifinalistele Cupei României 3x3 la baschet masculin

Tabloul semifinalelor din cadrul Cupei României 3x3 la baschet masculin a devenit complet, în această fază ajungând o echipă care și-a câștigat toate meciurile cu 22 de puncte marcate.

CSU Athletic Neptun 2 Constanța a deschis faza sferturilor cu meciul împotriva Sportului Studențesc, adjudecat cu 22-10, fiind al patrulea duel câștigat de constanțeni cu punctajul maxim atins.

CSU Pitești s-a impus apoi, de asemenea înaintea trecerii timpului de joc, cu 22-13 în fața lui CSM Ploiești și va evolua pentru calificarea în finală împotriva Constanței.

Al treilea meci al acestei faze, dintre Dinamo și Laguna Blue Sharks a fost și cel mai echilibrat, „rechinii” desprinzându-se în ultimele două minute ale timpului de joc prin coșurile lui Virgil Stănescu și Călin Stoian, scorul final fiind 17-12.

Ultimul meci al sferturilor, dintre Știința Elite și Rapid București, a fost dominat de galben-negrii, care au condus în permanență și s-au calificat în semifinale după 21-7 împotriva giuleștenilor.