Meciuri de poveste din NBA, episodul 5/24: Cea mai bună prestație a lui Allen Iverson în tricoul lui Denver Nuggets

05.12.2021

Episodul cinci din seria „Meciuri de Poveste din NBA” continua cu încă un meci la care Kobe Bryant a luat parte. De data aceasta, el nu a mai fost protagonist, ci a fost umbrit de strălucirea lui Allen Iverson.

Meciul pe care se focalizează episodul de astăzi este cel dintre Denver Nuggets și Los Angeles Lakers, din 5 decembrie 2007.

La acel moment, Lakers nu avuseseră startul dorit. Aceștia începuseră cu 10 victorii și 8 înfrângeri și încă erau în căutarea unui star care să facă pereche cu Kobe Bryant. Acela avea să fie Pau Gasol, transferat la jumătatea sezonului. Alte nume importante din lotul lui Phil Jackson erau Lamar Odom, Derek Fisher și Andrew Bynum.

De cealaltă parte, Denver Nuggets se bucurau de ascensiunea tânărului Carmelo Anthony, care își solidifca statutul între marcatorii de top ai ligii. Alături de el juca și Allen Iverson, transferat în decursul sezonului precedent. În căciulă evoluau Kenyon Martin și Marcus Camby, doi jucători ce formau un duo excelent la protejarea inelului pentru formația antrenată de George Karl.

Liniile de start trimise de cei doi tehnicieni au fost următoarele:

Los Angeles Lakers: Derek Fisher, Kobe Bryant, Luke Walton, Lamar Odom, Chris Mihm

Denver Nuggets: Allen Iverson, Anthony Carter, Carmelo Anthony, Kenyon Martin, Marcus Camby

Kobe Bryant a primit mingea la prima posesie a echipei sale și l-a învins pe Carter prin fadeaway-ul său marcă înregistrată. Iverson a replicat imediat cu un coș de la semi-distanță. După 4 puncte ale lui Odom, AI a pătruns spre coș și a finalizat spectaculos. Carmelo i-a imitat procedeul, dar în locul unei aruncări de sub inel a preferat o pasă la Carter care a înscris din interiorul semicercului.  A urmat din acel moment un partial de 14-4 al oaspeților, orchestrat de Kobe și Odom. Anthony și Iverson au preluat inițiativa și au contribuit la următoarele 16 puncte ale trupei lui George Karl. După 12 minute, formația din LA conducea cu 29-24.

Luke Walton și-a dus echipa la 9 puncte avantaj, înainte ca Iverson să oprească sângerarea oaspeților după o acțiune de excepție în care l-a pus pe patine pe Derek Fisher. Acesta a mai înscris de 2 ori, iar Nuggets veneau la doar 3 puncte (33-30). Elevii lui Phil Jackson s-au distanțat din nou la 8 puncte, dar Allen și-a readus din nou echipa în meci după o acțiune coast-to-coast, chiar sub privirile lui Kobe Bryant, care urmărea aceste secvențe de pe bancă. Aruncarea de la semi-distanță a fost cea mai letală armă a fundașului de la Denver în acest meci. Adversarii săi nu i-au găsit un remediu, astfel că înaintea pauzei mari, Lakers risipiseră un avans de 14 puncte, pentru a conduce la doar 4 lungimi: 62:58.

Cele două vedete de la echipa din Mile High City au înscris 8 puncte consecutive, iar scorul era 67-65 în favoarea oaspeților, după 3 minute din penultimul act. După un fault în tranziție al lui Lamar Odom, Nuggets înscriau 4 puncte într-o singură posesie și egalau la 73. Iverson a înscris 6 puncte consecutive, iar tabela indica 79-76 pentru gazde. Ariza și Fisher o aduceau din nou pe Lakers în avantaj. Eduardo Najera a înscris jumătate dintre punctele sale din acel meci în mai puțin de 30 de secunde, după o aruncare de afară și 2 libere transformate. Înaintea ultimelor 12 minute, scorul era egal: 88-88. La acel moment, Iverson înscrisese deja 49 de puncte.

Defensivele celor două formații au fost la un nivel excelent în debutul sfertului patru, iar după șase minute de joc, se înscriseseră doar 12 puncte; 6 de ambele părți. Denver s-a distanțat la 4 puncte, după liberele lui JR Smith. Radmanovic a redus diferența cu o aruncare de la distanță. Kobe i-a dus pe Lakers la 4 puncte în față, după ce a înscris în 3 posesii consecutive, în ultimele două minute din meci. Kenyon Martin și-a apropiat echipa la o singură posesie (108-105), dar cele 23 de secunde nu s-au dovedit suficiente pentru ca trupa lui George Karl să provoace o răsturnare de situație. Astfel, californienii s-au impus cu 111-107 și au ajuns la un bilanț de 11 succese și 8 eșecuri, identic cu cel al adversarilor din acest meci.

Allen Iverson a încheiat disputa cu 51 de puncte și 8 pase decisive. Carmelo Anthony a înregistrat 26 de puncte, 8 recuperări și 4 pase decisive. Marcus Camby a avut o prestație inedită, cu 0 puncte și 20 recuperări. Din cealaltă tabără, Kobe Bryant s-a remarcat cu 25 de puncte, 8 recuperări și 5 pase decisive. Mamba avea să fie numit MVP la sfârșitul stagiunii. Vladimir Radmanovic a surprins și a bifat 21 de puncte, datorită celor 6 reușite din spatele arcului.

Lakers aveau să încheie cu 57 de victorii și 25 de înfrângeri. Și Nuggets au atins borna de 50 de victorii, pierzând în 32 de instanțe. Cele două echipe s-au întâlnit în prima rundă de play-off, unde Kobe&co. s-au impus cu 4-0 la general, înainte de a juca finala sezonului 2007-08, pierdută cu 2-4 în fața lui Boston Celtics.