Baschet din altă lume #10 - Ce s-a întâmplat în cele mai recente meciuri din principalele campionate ale Europei

Finalul săptămânii recent încheiate a adus câteva partide foarte interesante și strânse în cele mai puternice opt campionate de pe bătrânul continent. N-au lipsit prelungirile sau prestațiile ofensive cu peste 100 de puncte marcate din partea unor formații, iar fanii greci s-au putut bucura de un All-Star Game cu cifre istorice în weekend.

Campionatele pe care le-am ales în această rubrică sunt: Liga ACB (Spania), LNB Pro A (Franța), Lega Serie A (Italia), Bundesliga (Germania), Super Lig (Turcia), Basket League (Grecia), LKL (Lituania) și Liga Adriatică.

Spania

Real Madrid și-a confirmat locul la turneul final al Cupei Spaniei prin victoria din acest weekend, 85-74 în fieful lui Obradoiro, iar Unicaja Malaga a continuat seria excelentă din Liga ACB. Dintre echipele aflate în Top 8, doar Manresa și Baskonia nu au reușit să câștige în etapa a 14-a, primii fiind învinși de Tenerife după ce aproape au completat o revenire de la -11 în ultimul sfert.

Gran Canaria a reușit un sfert decisiv excelent în fața lui Bilbao, adjudecat cu 24-9, și astfel a reușit să se impună, Ferran Bassas reușind să ofere 12 assist-uri. FC Barcelona a obținut un succes clar în fața Baskoniei (82-62), iar Valencia a avut nevoie de inspirație în ultimele minute pentru a trece la patru puncte de MoraBanc Andorra.

Franța

AS Monaco nu doar că a reușit scorul etapei, 116-73 cu Roanne, ci s-a desprins în continuare în fruntea ligii, după ce principala urmăritoare, Paris Basketball a pierdut în weekend. Ada Blois și Cholet s-au întâlnit în duelul formațiilor aflate într-o perioadă mai lungă fără meci câștigat și cei din urmă au reușit să se impună în urma unei reveniri de la -14.

Diferențe mici au existat în partidele Nanterre - Dunkerque (78-75) sau Le Mans - Saint Quentin (76-77), în vreme ce JL Bourg a avut nevoie de tripla lui Isiaha Mike pentru a trece de Paris. După Monaco, al doilea cel mai clar succes al rundei a venit din partea lui JDA Dijon, la +30 în confruntarea cu Limoges

Italia

Runda a 12-a a propus un duel încheiat după prelungiri în cursul serii de sâmbătă, 16 decembrie, între Virtus Bologna și Venezia. Kyle Wiltjer a adus victoria clubului de EuroCup, 85-84 și Venezia a putut să răspundă victoriei celor de la Brescia. Napoli și Tortona au ajuns la câte trei rezultate negative succesive, iar Varese la patru înfrângeri la rând, în partea cealaltă privind forma fiind mai nou Treviso, după un început ratat de sezon.

Pesaro aproape a irosit un avantaj de 17 lungimi în ultimul sfert al întâlnirii cu Pistoia, 74-73, tot la o posesie diferență fiind decis și duelul dintre Dinamo Sassari și Happy Casa Brindisi, 84-81. Ky Bowman a adunat cele mai multe puncte în finalul de săptămână din Italia, 26 alături de 5 recuperări pentru Treviso, el fiind în double digits și în precedentele două partide, cu 18 și 19 puncte.

Germania

Revenită după pauza datorată meciurilor din cupă, Bundesliga a oferit o rundă în care gazdele au stat ceva mai bine. Wurzburg, Chemnitz, Bayern Munchen și Rostock au obținut victorii clare acasă, ultimii menționați fiind cei care au reușit scorul etapei a 11-a, 101 la 78 cu Braunschweig. Rasta Vechta s-a bazat pe o repriză secundă mai bună la Gottingen, cu 53 de puncte marcate, și a ajuns la a șaptea victorie stagională, în vreme ce Hamburg a dominat ultimul sfert cu Tubingen.

Mitteldeutscher a închis seria jocurilor de duminică, 17 decembrie, cu succesul din fieful unei pretendente la pozițiile fruntașe, Ludwigsburg, scor 81-78. Cele mai multe puncte în această etapă le-a adunat Tommy Kuhse (25, plus 8 assist-uri pentru Vechta), iar Derrick Alston Jr. și Chevez Goodwin au contribuit cu 44 de puncte pentru Rostock. Ultimul duel al etapei a 11-a are loc în această seară între Bamberg și Crailsheim Merlins.

Turcia

Gazdele au stat mai bine în etapa a 12-a din Turcia, fiind înregistrate victorii clare pentru Petkim Spor, Tofaș Bursa ori Fenerbahce, aceștia din urmă trecând de Turk Telekom. Pinar Karsiyaka a trăit periculos în sfertul decisiv cu Samsunspor, după ce a condus confortabil în bună parte a partidei, iar Manișa a revenit de la -21 cu Bursaspor, aceștia din urmă fiind în avantaj la 80-91 pe parcursul actului final, dar de acolo au marcat doar patru puncte și au încasat 18.

Besiktas s-a bazat pe o primă repriză solidă cu Anadolu Efes și a putut să câștige cu 85-77, rezultat în urma căruia o victorie desparte aceste echipe în fruntea ligii. Rezultatele din weekend au dus la o egalitate în cinci în lupta pentru locurile 6-10.

Grecia

În Grecia nu au avut loc meciuri în campionat, ci s-a organizat All Star Game-ul. Team Walkup a trecut cu 177-165 de Team Sloukas în cel mai productiv meci al vedetelor din istoria țării. Evenimentul a avut loc în noua sală inaugurată la Karditsa și Roberto Gallinat, jucătorul lui Aris Salonic, a terminat cu 33 de puncte, fiind principalul marcator.

Lituania

Capul de afiș al weekend-ului l-a ținut duelul dintre Zalgiris Kaunas și BC Wolves, adjudecat într-o manieră categorică de campioni, 79-55. Prin succesul lui Rytas Vilnius cu Gargzdai s-a ajuns la o egalitate în vârful ierarhiei doar între ultimele două campioane ale Lituaniei. Surpriza s-a înregistrat în duelul dintre Nevezis și Lietkabelis, trupa lui Nenad Canak fiind învinsă cu 106-94 pe terenul formației aflate în zona roșie a clasamentului.

Liga Adriatică

Ajunsă la a 12-a etapă, Liga Adriatică a propus un derby în zona superioară a clasamentului, între Partizan Belgrad și Buducnost Podgorica, echipa lui Zeljko Obradovic impunându-se cu 96-83. Pe lângă Buducnost, un alt club aflat în Top 5 a pierdut în acest weekend, fiind vorba despre Igokea, cea care a cedat în fața Cibonei Zagreb.

Mornar Bar, Krka și FMP Belgrad au continuat seriile negative, iar între locurile 6-8 există o egalitate și acolo poate ajunge Mega MIS în urma duelului cu Split din această seară, dacă se impune. Luka Bozic a reușit un triple-double spectaculos pentru KK Zadar, el fiind pe parchet pe tot parcursul jocului cu FMP Belgrad, în care a totalizat 28 de puncte, 12 recuperări, 11 pase decisive și +44 la eficiență.

U-BT, singura implicată pe plan internațional în această săptămână

O singură formație din România va avea de lucru pe plan internațional în următoarele zile. U-BT Cluj-Napoca o să primească vizita celor de la JL Bourg în deschiderea etapei a 12-a din EuroCup, în cursul serii de marți (19.12).

Francezii au avut un meci tare înaintea deplasării în Ardeal, cu Paris Basketball, de care au trecut cu 83-81 pe teren propriu, scorul pe sferturi fiind 18-20, 17-22, 20-16 și 28-23. Maksim Salash a stat cu 14 puncte, 6 recuperări și 3 pase decisive, Earl Rowland a terminat cu 12 puncte și 3 pase decisive, iar Isiaha Mike a contribuit cu 11 puncte și 3 recuperări, el fiind cel care a înscris coșul victoriei pentru Bourg.

Adversarii lui U-BT au avut un singur jucător cu 23 de minute pe parchet, Jequan Lewis (9 puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive), alți patru sportivi fiind având ocazia să joace între 20 și 22 de minute, iar ceilați cinci care au intrat pe teren au avut 17, respectiv 18 minute bifate.

*foto: Dragana Stjepanovic / aba-liga.com