Baschet din altă lume #2 - Weekend-ul oaspeților în Italia și Lituania

Cel de-al doilea episod al rubricii „Baschet din altă lume” sosește după o etapă în care formațiile ce au evoluat în deplasare în campionatele Italiei și Lituaniei și-au trecut în cont rezultate pozitive, iar adversarele formațiilor românești în cupele europene au avut puține motive de bucurie.

Campionatele pe care le-am ales în această rubrică sunt: Liga ACB (Spania), LNB Pro A (Franța), Lega Serie A (Italia), Bundesliga (Germania), Super Lig (Turcia), Basket League (Grecia), LKL (Lituania) și Liga Adriatică.

Spania

Principalul campionat al Europei a programat etapa a șasea, care a debutat cu succesul nou-promovatei Palencia în fața lui Rio Breogan, după care Joventut Badalona a pierdut acasă cu 84-94 în fața unui alt club venit din liga secundă, MoraBanc Andorra. Real Madrid și FC Barcelona au închis în mod perfect o săptămână în care au disputat trei meciuri, iar Unicaja Malaga s-a desprins decisiv cu un run de 18-0 în fieful Baskoniei.

Un rezultat care poate părea surprinzător a venit între Murcia și Gran Canaria, deținătoarea trofeului EuroCup încasând un eșec usturător în deplasare (69-95). Granca a produs un ultim sfert dezastruos, pierdut cu 6 la 26.

Franța

David Holston a deschis în mare stil etapa a 8-a din Franța, cu 34 de puncte în victoria lui JDA Dijon cu Elan Chalon (73-66), iar ASVEL Lyon a obținut primul rezultat pozitiv după despărțirea de TJ Parker. Vicecampioana Metropolitans 92 a irosit un avans de 17 puncte acasă în fața lui Ada Blois și rămâne în zona roșie a clasamentului din LNB Pro A.

Meciul rundei s-a dat între Le Mans și Cholet, cei din urmă ieșind cu bine după prelungiri, 88-85. Paris Basketball și AS Monaco au obținut victorii clare departe de casă, campionii en-titre fiind însă cu probleme în ofensivă la Strasbourg pe parcursul celui de-al doilea sfert, când au marcat doar 8 puncte.

Italia

Etapa a patra le-a aparținut oaspeților în Lega Serie A și, în plus, majoritatea rezultatelor au fost strânse. Trento a câștigat dramatic la Varese (85-84), cu o reușită venită în ultimele 10 secunde, Venezia s-a ridicat dintr-un deficit de 13 puncte la Treviso pentru a-și continua parcursul perfect în campionat, iar derby-ul dintre Tortona și Olimpia Milano i-a revenit campioanei: 79-75.

Pesaro și Scafati au oferit un duel cu 210 puncte, decis după overtime și cu Kruize Pinkins principal marcator prin cele 33 de puncte și 8 recuperări. Brescia și Virtus Bologna au rămas fără pas greșit în patru etape, primii fiind ajutați de prestația lui Amedeo Della Valle în duelul cu Pistoia (26 de puncte, 3 recuperări, 3 pase decisive, 5/9 de afară).

Germania

Campioana Bundesligii, ratiopharm Ulm, a construit pe un run de 15-0 în primul sfert de la Hamburg și și-a făcut meciul ușor în runda cu numărul patru, în timp ce Alba Berlin și Bayern Munchen au fost aproape să marcheze același număr de puncte în confruntările cu Rasta Vechta, respectiv Crailsheim Merlins.

Heidelberg a spart gheața și a obținut primul rezultat pozitiv, 94-84 la Tubingen, victorie care a lăsat-o doar pe Mitteldeutscher fără gustul succesului în patru runde. Bonn a câștigat pentru a doua oară într-o săptămână la Ludwigsburg, de care a trecut și în Cupa Germaniei, iar JJ Jackson a reușit să încheie drept cel mai bun marcator al rundei, după 26 de puncte, 7 pase decisive și 5 intercepții pentru Tubingen.

Turcia

Anadolu Efes a beneficiat de sferturi total diferite în repriza a doua cu Bahcesehir Koleji și după ce a încasat 36 de puncte în al treilea parțial, a controlat ultimele 10 minute pentru 87-80 la final, Tyrique Jones fiind principalul realizator al partidei (20 de puncte, 13 recuperări, 4 pase decisive). Darussafaka a suferit o corecție importantă cu Cagdas Bodrum Spor, trupă care a început sezonul cu 0-3 bilanț, iar Bursaspor și Turk Telekom au pierdut după ce și-au adjudecat sferturile inaugurale cu Buyukcekmece, respectiv Pinar Karsiyaka.

O altă participantă în cupele europene, Tofaș Bursa, a cedat acasă cu Manisa (77-89), după un sfert trei modest. Americanii lui Pinar Karsiyaka au marcat împreună 84 din cele 100 de puncte ale echipei, Vitto Brown și Vernon Carey Jr având câte 20, iar Fenerbahce nu a avut probleme în derby de Istanbul cu Galatasaray.

Grecia

PAOK Salonic și Peristeri au oferit un duel foarte echilibrat în deschiderea etapei a treia, iar echipa lui Vassilis Spanoulis a pierdut în cele din urmă pe terenul alb-negrilor după un ultim sfert modest în atac, cu doar 11 puncte înscrise. Participantă în BCL, Peristeri are parte astfel de un start ratat în Grecia, cu 0-3 bilanț.

Într-un alt meci, AEK Atena a atins suta în premieră, cu Ben McLemore în rol de principal realizator (26 de puncte, 5/5 de la distanță). Aris Salonic a avut nevoie de o repriză secundă cu 22 de puncte încasate pentru a trece de AS Karditsas (69-61) și a ajuns la trei victorii în ultimele opt zile.

Lituania

Nici în Lituania nu au lipsit rezultatele mai bune pentru oaspeți, dintre cele trei victorii cel mai muncit fiind cel al lui Zalgiris Kaunas în fieful lui Nevezis (76-70). BC Wolves a făcut diferența în ultimele minute pe terenul celor de la Jonava, așa cum și Juventus Utena s-a desprins decisiv în sfertul patru de la Pieno Zvaigzdes.

Rytas Vilnius a rupt total echilibrul în sfertul trei cu Lietkabelis și a obținut un succes categoric, 94-73, după ce și-a ținut adversara la cinci puncte marcate în parțialul menționat. În fine, Siauliai, una dintre adversarele lui CSO Voluntari în ENBL, s-a aflat la un pas să încaseze suta acasă în fața lui Gargzdai.

Liga Adriatică

Anunțat drept cel mai tare duel al rundei a patra, confruntarea dintre KK Split și Borac Cacak a decurs într-un singur sens și s-a încheiat cu succesul clar al primilor (75-61). Mai departe, Buducnost a arătat foarte bine ofensiv înaintea duelului cu U-BT Cluj în EuroCup, după cele 93 de puncte marcate în duelul cu Cibona Zagreb, în timp ce Igokea a controlat repriza secundă contra Cedevitei Olimpija Ljubljana (83-72), în meciul care a pus față în față două echipe înscrise în întrecerile europene.

Principalele puteri ale Serbiei, Partizan și Steaua Roșie Belgrad vor juca în această seară și cu această ocazie vor fi la ultimele pregătiri înaintea disputei directe din Euroligă.

Rezultatele adversarelor pe care formațiile românești le întâlnesc în următoarele dueluri europene

Spre deosebire de săptămâna trecută, acum se alătură și CSO Voluntari în meciurile europene. Astfel, U-BT Cluj va juca pe teren propriu cu Buducnost Podgorica în EuroCup, CSU Sibiu se va deplasa la Bilbao, iar CSM Oradea are un meci cu cei de la Kataja în deplasare, aceste două echipe românești fiind în FIBA Europe Cup. CSO Voluntari merge la Keila în ENBL, iar SCM Timișoara primește vizita lui BK Redstone Olomoucko în Alpe Adria Cup.

Rezultatele oponentelor au fost următoarele:

Buducnost – 93-85 vs. Cibona Zagreb | Colbey Ross și McKinley Wright (16 puncte amândoi), Yoan Makoundou (14 puncte, 4 recuperări)

Bilbao – 82-91 vs. FC Barcelona | Adam Smith (17 puncte, 2 pase decisive), Melwin Jan Pantzar (12 puncte, 5 recuperări)

Kataja – 81-85 vs. BC Nokia | Nike Sibande (24 de puncte, 12 recuperări), Tuomas Hirvonen (17 puncte, 8 pase decisive)

Keila – 81-86 vs. TAL TECH Tallinn | Kevin Johnson (29 de puncte, 5 recuperări), Kristen Kasemets (11 puncte, 6 recuperări, 2 pase decisive, 2 intercepții)

Olomoucko – 100-102 după overtime vs. Slavia Praga | Marcus Shaver (27 de puncte, 4 intercepții, 2 recuperări, 2 pase decisive), Dupree McBrayer (21 de puncte, 6 recuperări, 5 pase decisive)

*foto: Facebook Aquila Basket Trento