Surse. Andrei Mandache va prelua banca tehnică a Stelei București
2 ore în urmăBogic Vujosevic continuă la SCM Timișoara
7 ore în urmăSurse: Alin Andrieș, Vitalie Balan și Lorenzo Diaconescu au semnat cu Steaua București
8 ore în urmăVlad Nistor este primul transfer realizat de SCM U Craiova în această vară
9 ore în urmăEduard Roschnafsky rămâne în LNBM și va evolua pentru CSU Sibiu
1 zi în urmăLa câteva minute după victoria naţionalei României de sâmbătă seară, scor 65-59 cu Germania, Ancuţa Stoenescu a declarat, pentru totalbaschet.ro, că tricolorele cred în şansa lor la acest baraj de calificare pentru turneul final al Eurobasket 2011 şi că fetele noastre speră să termine seria pe primul loc.
Mai citiţi şi:
Eurobasket Women 2011. România pierde primul meci al Turneului de Baraj
Referitor la întâlnirea cu Germania, Ancuţa Stoenescu a spus: "A fost un meci destul de greu, parcă nu se mai termina. Ne bucurăm că am câştigat şi credem în şansa noastră. Nimic nu e uşor, însă, dacă mă întrebaţi pe mine, eu spun că orice este posibil de acum încolo".
Pentru a putea câştiga grupa, România are nevoie de victorii în următoarele două meciuri, cu Belgia şi cu Italia. Stoenescu a precizat, pentru totalbaschet.ro, că tricolorele sunt la un pas de primul loc. "Avem nevoie de patru puncte, din tot atâtea posibile. În cazul unei victorii cu Italia se va ţine cont de coşaverajul în trei, dintre România, Serbia şi Italia, însă eu zic că putem spera la calificare", a completat componenta lotului naţional.
Ancuţa Stoenescu a încheiat: "Ştiu că pare greu să trecem de Italia, însă nici rezultatul meciului nostru cu Serbia nu a fost unul relevant, diferenţa de la final fiind mult prea mare. Aşa este baschetul. O zi joci bine, în alta evoluezi mai prost, nu se ştie niciodată ce se poate întâmpla".
Stoenescu a evoluat în toate cele 40 de minute ale meciului dintre România şi Germania şi a terminat întâlnirea cu zece puncte înscrise, cinci recuperări, două pase decisive şi trei intercepţii, fiind a treia marcatoare a tricolorelor după Gabriela Mărginean, 21 de puncte, şi Florina Paşcalău, autoare a 14 puncte.
Surse. Andrei Mandache va prelua banca tehnică a Stelei București
Surse. Mircea Cristescu este noul manager general al lui CSM Târgu Mureș
Surse. Andrei Mandache va prelua banca tehnică a Stelei București
Surse. Mircea Cristescu este noul manager general al lui CSM Târgu Mureș
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!