Cum a fost la primul meci cu spectatori din actualul sezon LNBM. Galerie Foto

Meciul patru dintre CSO Voluntari și U-BT Cluj a fost prima partidă cu fani în tribune din ultimele 15 luni. 165 de fani ai baschetului au putut fi prezenți în Sala Gabi Szabo din Voluntari, în limita a 25% din capacitatea arenei ilfovene.

Ca o mică paranteză, prima dată când am fost la sala din Voluntari, când ilfovenii jucau în Grupa Galbenă, la un meci cu Mediaș, micuța arenă ilfoveană a fost plină ochi. O parte din cei care au mers la acel meci, în speță bătrâneii care strigă „cinste lor, voluntănenilor”, au fost prezenți și de această dată la arenă.

La intrarea în sală mi-a fost verificată temperatura dar și adeverința de vaccinare de către o echipă formată dintr-un reprezentant al clubului, al jandarmeriei și al firmei de pază.

Sala din Voluntari este una cu o capacitate mică și cu o structură mai ciudată, având în vedere faptul că poate găzdui și competiții de atletism. Astfel, publicul care a ajuns la partida cu U-BT a fost împărțit în peluză și în tribuna din spatele băncilor. Prima repriză am petrecut-o în peluză, alături de suporteri, unde m-a impresionat atitudinea domnului Cătălin, un agent de pază care a vegheat ca toți spectatorii să poarte corespunzător masca și să păstreze distanţa de trei scaune dintre fani.

La pauză m-am mutat în tribuna destinată presei şi invitaţilor, unde am avut plăcerea să îl revăd pe Emi Căţe, proaspăt întors din Spania după finalul de sezon cu UCAM Murcia. Internaţionalul român a avut parte şi de un cadou de la Vlad Moldoveanu, un tricou semnat de toţi componenţii formaţiei ilfovene. De altfel, două astfel de tricouri au fost oferite cadou la pauza meciului, la o tombolă organizată pentru fanii prezenţi la meci.

Chiar dacă fanii din Voluntari nu sunt neapărat „de baschet”, ca cei din Cluj, Oradea sau Sibiu, aceştia au oferit un imbold important gazdelor în momentele importante şi au pus presiune pe clujeni când aruncau la libere. La finalul partidei, ilfovenii au primit aplauze generoase de la cele două peluze în care s-au aflat suporterii.

A post shared by Baschet.ro (@baschet.ro)

Urmează acum un meci cinci decisiv în această serie, în fieful celor de la U-BT Cluj. Meciul va avea de asemenea parte de aportul a 25% din sală. Suporterii lui U vor avea ocazia să îşi ia revanşa sâmbătă, de la ora 18:00, la BT Arena din Cluj, unde capacitatea sălii, în noile condiţii, va fi de 2.500 de spectatori!

Partida va fi transmisă şi pe Look Sport, Digi Sport 2 şi online pe FRB Tv.

*foto: Răzvan Păsărică/sportpictures.eu