David Fîntînă pleacă de la U-BT Cluj și va evolua din sezonul viitor la CSU Sibiu
3 ore în urmăAustin Crowley se desparte de SCM Craiova și va evolua pentru Brose Bamberg în Bundesliga
5 ore în urmăRadovan Djokovic rămâne la FC Argeș Pitești până în 2026
6 ore în urmăSurse. Mircea Cristescu este noul manager general al lui CSM Târgu Mureș
17 ore în urmăSurse. Andrei Mandache va prelua banca tehnică a Stelei București
20 ore în urmăAstăzi, 13 decembrie, începe o nouă etapă în 7DAYS EuroCup, una în care U-BT Cluj-Napoca se deplasează pe terenul lui Prometey. Campioana României a obținut o victorie de răsunet în runda a șaptea, câștigând cu 98 la 82 în fața lui Joventut Badalona, iar acum caută primul succes în deplasare.
De asemenea, ultima etapă a fost una excelentă și pentru echipa BaschetRo, care a adunat 184.95 puncte în EuroCup Fantasy Challenge și a urcat pe poziția a șasea în Liga BaschetRo. În runda a opta, formația noastră își propune să își continue ascensiunea și să ajungă din nou pe podium.
Pentru îndeplinirea acestui obiectiv, staff-ul tehnic a efectuat trei modificări: James Palmer Jr. i-a luat locul lui Isiaha Mike, Jeremy Evans a fost cooptat în lot pentru a suplini plecarea lui Axel Toupane, iar Lukasz Kolenda, indisponibil, a fost înlocuit cu Igor Drobnjak.
Drept consecință, iată cum arată, în acest moment, echipa BaschetRo:
„După pauza competițională dedicată jocurilor echipei naționale, am trecut printr-o perioadă mai dificilă, însă acum pare că ne-am regăsit ritmul. Meindl, Bitim și Kaba au devenit nucleul dur al formației noastre, având prestații foarte consistente. În același timp, suntem încântați și de jucători precum Gordic sau Palmer, care asigură stabilitatea de care avem nevoie. Venim după cea mai bună etapă de până acum dar nu ne mulțumim cu atât. Vrem să dovedim că ne merităm locul în această competiție și că putem obține rezultate excelente”, a declarat David Istrate, managerul echipei BaschetRo.
Jocurile din etapa a opta se vor desfășura după următorul program:
Marți
Miercuri
*foto: Manases Sandor/u-bt.basketball
Surse. Mircea Cristescu este noul manager general al lui CSM Târgu Mureș
Surse. Andrei Mandache va prelua banca tehnică a Stelei București
Surse. Mircea Cristescu este noul manager general al lui CSM Târgu Mureș
Surse. Andrei Mandache va prelua banca tehnică a Stelei București
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!