FOTO EXCLUSIV. Managerul echipei CSU Asesoft, Alexandru Iacobescu, a lăsat Ploieştiul pentru Cluj!

Valentin Bâlă

17.10.2011

Echipa "U" Mobitelco Cluj a pierdut, duminică, scor 67-69, meciul din deplasare, cu CSM Bucureşti. La această partidă, pe banca tehnică a ardelenilor a luat loc şi managerul CSU Asesoft Ploieşti, Alexandru Iacobescu. Oficialul vicecampioanei ţării a fost foarte atent la meci şi a comentat fiecare fază importantă cu omologul său din Cluj, Mircea Cristescu.

Alexandru Iacobescu a bifat a doua înfrângere stagională de când ia loc pe banca tehnică a unei echipe. În prima etapă, cu oficialul ploieştean pe bacă, CSU Asesoft a pierdut chiar cu "U" Mobitelco, acasă, după un meci care a avut nevoie de prelungiri pentru desemnarea învingătoarei.

Managerul echipei CSU Asesoft a venit la sala "Arena de Baschet", acolo unde a avut loc meciul dintre CSM Bucureşti şi "U" Mobitelco Cluj, cu câteva minute înainte de startul întâlnirii şi nu a mai găsit niciun loc liber. Alexandru Iacobescu şi-a căutat un scaun, însă toate erau ocupate. După câteva minute şi-a dat seama că poate să stea chiar pe banca rivalilor din Cluj, acolo unde a şi rămas până la finalul întâlnirii.

După meci, preţ de câteva minute, Alexandru Iacobescu a vorbit cu Mircea Cristescu despre fazele importante din această partidă. Cei doi au discutat liniştiţi şi au demonstrat tuturor că rivalitatea dintre Cluj şi Ploieşti se consumă doar în timpul unui meci şi nu şi când acesta nu are loc aşa cum, din păcate, întâlnim tot mai des în sportul românesc.