Jarrett Howell: "Toți jucătorii înalți de la Mediaș pot să marcheze"

06.11.2011

Jarrett Howell a avut 15 puncte și 7 pase decisive în 40 minute de joc pentru Gaz Metan Mediaș în jocul de la Sibiu

Jarrett Howell, conducătorul de joc al lui Gaz Metan Mediaș a fost unul dintre principalii artizani ai victoriei pe care deținătoarea Cupei României a obținut-o asupra lui CSU Atlassib Sibiu, scor 95-86, în etapa a 7-a din sezonul regulat al Diviziei A la baschet masculin. Sportivul american al formației învingătoare a vorbit pentru cititorii TotalBaschet pe marginea partidei de la Sala Transilvania din Sibiu.

Gaz Metan a început meciul foarte bine dar apoi nivelul de intensitate în jocul vostru a scăzut. Sibiul a profitat și a terminat primul sfert în avantaj de trei puncte. Cum explici această situație?

Știam că vor fi foarte energici și puternici de la început. Au un public excelent și jucători care și-au dorit să joace bine într-un meci important. Noi ne-am propus să rămânem aproape de ei în primul sfert. Știam că momentul nostru va veni mai târziu.

Ați terminat repriza cu un parțial de 14-2 după ce tot sfertul al doilea a fost extrem de echilibrat. Și-ai dorit să nu se termine repriza în acel moment, mai ales după acea reușită de la mijlocul terenului?

Am început să jucăm mai deschis în sfertul al doilea. S-au făcut câteva schimbări în efectiv, iar Titus (Nicoară) și Craig (Moore) ne-au oferit un mare ajutor. Ne-a picat bine să preluăm conducerea și să terminăm repriza într-un avantaj de zece lungimi.

Ați condus la un moment dat, în sfertul 3, cu 16 puncte (scor 69-53) dar Sibiu a revenit și a egalat situația la 74. De ce ați căzut în acele momente?

S-a întâmplat pentru că Sibiul este o echipă bună și nu a fost dispusă să cedeze atât de ușor pe propriul teren. De asemenea, noi am jucat în cinci oameni pe toată durata sfertului 3 (!), iar acest lucru este dificil pentru stilul nostru de joc. Dacă s-ar fi făcut câteva schimbări ne-am fi menținut mai proaspeți și defensiva s-ar fi comportat mai bine.

În meciul de la Sibiu ați avut doar 20 de puncte puse pe tabela de marcaj de către rezerve, adică cu vreo 25 mai puțin decât media stagională. Va miza Mediaș mai mult pe primii 5-6 jucători în meciul precum cel de la Sibiu? Mă refer la faptul că tu și Mitchell ați jucat 40 de minute în acest meci, lucru care nu s-a consemnat în primele șase etape.

Suntem o echipă alcătuită din 12 jucători buni. În această seară s-a întâmplat ca Ovidiu (Teleabă) să mizeze mai puțin pe ceilalți jucători. Dar noi ne bazăm pe întreaga echipă. Vor urma multe meciuri pentru noi, atunci când Craig (Moore), Tudor (Dumitrescu), Jucan sau Scott (VanderMeer) va deveni omul cheie pentru echipa noastră. Aceasta este forța echipei noastre. Dacă eu sau Mitchell avem o seară dificilă putem apela la alți jucători care ne pot conduce ofensiva și să ne asigure victoria.

Ați câștigat meciul deși în ultimele opt minute de joc nu ați avut pivot pe teren. Totuși, Mediaș a arătat un baschet colectiv strălucitor în finalul confruntării. De ce ați jucat astfel ținând cont de diferența enormă de înălțime între pivoții celor două echipe?

Pur și simplu jucăm baschet. Oamenii noștri înalți sunt cu toții extrem de buni. Avem un avantaj deoarece toți jucătorii noștri care evoluează pe posturile 4 și 5 sunt capabili să înscrie, pot fi jucători ofensivi, de finalizare. Nu are importanță cine o face.
A contat faptul că am recuperări și i-am luat tare în acele momente. Suntem o echipă experimentată și acest lucru s-a văzut în momentele de încheiere aruncă când am executat foarte bine și am obținut puncte din partea lui Ivan (Ivanovic), Titus (Nicoară) și Mitchell, exact atunci când am avut nevoie.

Mediaș a avut 18 posesii pierdute în acest meci. Te-ai așteptat la un număr atât de mare de mingi pierdute ținând cont de viteza unor jucători de la CSU Sibiu?

Speram să nu pierdem atît de multe mingi, dar trebuie să le dau credit adversarilor pentru agresivitatea cu care au jucat și pentru faptul că au avut momente în care au știut să profite de greșelile noastre.
Sibiul formează o echipă rapidă și atletică cu un potențial foarte ridicat. Faptul că au presat a creat câteva posesii pierdute în echipa noastră, dar am avut grijă de minge în sfertul decisiv. Atunci se câștigă meciurile. Dumnezeu ne-a binecuvântat în acest meci.