Petru Eleş: "S-a văzut faptul că nu ne-am pregătit special pentru meciul cu Târgovişte"

Valentin Bâlă

16.09.2011

Directorul sportiv al echipei CS Universitatea "1 Decembrie" Alba Iulia, Petru Eleş, a declarat, vineri, pentru totalbaschet, că echipa pregătită de cehul Tomas Bilek nu a avut ca obiectiv calificarea în fazele superioare ale Cupei României. Eleş este mulţumit de evoluţia jucătoarelor sale, chiar dacă acestea au pierdut, scor 54-77, prima manşă din cadrul optimilor de finală ale Cupei.

Oficialul grupării ardelene a recunoscut, pentru totalbaschet, că formaţia din Alba Iulia pune accent doar pe campionat. "Având în vedere că a fost primul nostru meci şi obiectivul echipei nu este Cupa României, nu ne-am pregătit special pentru partida de la Târgovişte. Acest fapt s-a văzut în prima repriză, atunci când am fost dominaţi la toate capitolele", a precizat Petru Eleş.

Directorul sportiv al echipei CS Universitatea "1 Decembrie" Alba Iulia a fost mulţumit de prestaţia jucătoarelor sale, mai ales în partea a doua a întâlnirii. "La pauză am reuşit să strângem rândurile şi am făcut o a doua repriză peste nivelul în care ne aflăm cu pregătirea la ora actuală. Am câştigat partea a doua a meciului cu două puncte, ceea ce ne confirmă că am pornit pe un drum bun", a mai adăugat oficialul ardelean.

Petru Eleş a recunoscut că formaţia adversă are prima şansă pentru accederea în faza următoare. "Felicit echipa din Târgovişte pentru victorie şi pentru foarte probabila calificare şi îi urez succes în noul sezon", a încheiat directorul sportiv al grupării din Alba Iulia.

Învingătoarea dublei manşe dintre CSM Târgovişte şi CS Universitatea "1 Decembrie" va întâlni, în faza următoare, cea a sferturilor de finală, câştigătoarea dintre CSM Satu Mare şi CSM Universitatea Craiova. Returul optimilor de finală este programat pe 20 septembrie.