Tudor Costescu: "Am vorbit cu jucătorii să fie foarte concentrați la începutul meciului"

Adrian Micinic

19.11.2011

Tudor Costescu, antrenorul principal al echipei BCM U Pitești a vorbit pentru TotalBaschet după succesul repurtat de echipa sa la Oradea, în fața CSM-ului din localitate în runda a 9-a din sezonul regulat al Diviziei A la baschet masculin - ediția 2011/12.

Ați început foarte bine acest meci. Ce părere aveți despre acest lucru?

Am vorbit cu jucătorii pentru că aveam nevoie să ne concentrăm foarte mult pe începutul jocului deoarece noi în ultimele etape am ajuns în pauză cu minus 15-18 puncte. Mă bucur că ne-am impus. A fost un efort extraordinar, am folosit puțini jucători dar le cunoșteam dorința de victorie și m-am bazat pe efortul lor supramaximal.

Repriza a doua însă a început mai puțin bine pentru dumneavoastră. De ce ați ales să vă apărați zonă în sfertul 3 chiar dacă aruncările adversarului au fost precise?

Calotă avea deja trei faulturi și m-am gândit să-l protejez. Din păcate ei au avut câteva aruncări precise chiar și în condițiile în care au fost contestate.

Ce părere aveți despre arbitraj? Am observat că în timpul meciului au fost câteva momente în care nu le-ați înțeles.

În sfertul 3 am avut un "down" uriaș pe care eu cred că îl datorăm unor greșeli făcute de către arbitri care nu am reușit să le înțeleg. Vreo două-trei decizii de pași, trei secunde care ne-au costat foarte mult. Și în loc să băgăm mingea în coș noi, a venit adversarul și astfel am pierdut tot avantajul. La momentul respectiv am considerat că acele decizii nu au fost conforme cu realitatea. Dar, nu știu, la victorie e greu să vorbești despre arbitraj. De asemenea, e foarte adevărat cu au fost arbitri de calibru și eu pot să înțeleg eroarea umană.

Individual aveți remarcați din echipa dumneavoastră?

Exclus. Mă bucur că l-am câștigat definitiv pe Kinlock. A dovedit că e un pion important în echipa noastră și un om pe care mă pot baza în continuare. În rest, toți băieții au fost impecabili.

Ați pus capăt unei serii de cinci înfrângeri consecutive. Credeți că e un moment prielnic să reveniți acolo unde este locul Piteștiului?

Eu am mai spus, locul nostru e acolo unde suntem în clasament. Asta am arătat, aici suntem. Sigur, din punct de vedere al moralului, victoria asta am căutat-o în ultimele două-trei etape și sper că o dată cu venirea ei să putem să ne descătușăm.