Alba Berlin se impune în derby-ul cu Bayern Munchen. Video

Vineri, 17 martie, s-au disputat ultimele două jocuri din etapa a 29-a a Euroligii. Barcelona a primit vizita Stelei Roșii Belgrad, iar Bayern Munchen a disputat derby-ul nemțesc împotriva Albei Berlin.

Ambele partide au fost echilibrate, însă duelul din Germania s-a încheiat cu o aruncare marcată pe final de Yanni Wetzell, după o pasă de la Maodo Lo. Trupele nemțești nu parcurg un sezon prea bun dar, cu toate acestea, au oferit o confruntare interesantă.

Alba a început mai bine și și-a adjudecat actul inaugural cu 20 la 14. Apoi, Bayern a preluat inițiativa și a câștigat sfertul al doilea iar, la pauză, scorul era 37-38. După revenirea de la vestiare, jocul a rămas echilibrat, iar elevii lui Andrea Trinchieri conduceau înaintea secvenței decisive cu 58 la 56.

În ultimele zece minute, cele două rivale au mers cap la cap până în ultimul minut. Cassius Winston a izbutit patru puncte și scorul a devenit 75-74 pentru Bayern, cu 72 de secunde rămase.

A urmat câte o ratare a fiecărei echipe și apoi Alba a avut atacul, cu 18 secunde rămase. Israel Gonzalez a cerut time-out, Jaleen Smith a ratat aruncarea, însă mingea a ieșit dintr-un jucător al gazdelor. Tehnicianul oaspeților a mai solicitat un timp de odihnă, Trinchieri a așteptat să le vadă poziționarea și a cerut și el un time-out.

După toate aceste întreruperi ale jocului, Bayern s-a apărat bine, însă mingea a ajuns la Maodo Lo, care a pătruns, a profitat de un spațiu în defensiva adversă și i-a pasat excelent lui Yanni Wetzell. Baschetbalistul din Noua Zeelandă a marcat un dunk și scorul a devenit 76 la 75.

Antrenorul gazdelor și-a utilizat ultimul timp de odihnă și a cerut un catch-and-shoot, însă Andreas Obst nu a izbutit să înscrie, astfel că Alba Berlin s-a impus cu 76 la 75 și a ajuns la un bilanț de 8-21, urcând pe penultima poziție a clasamentului. De partea cealaltă, cu 11 victorii și 18 înfrângeri, Bayern Munchen se află pe locul 15.

Liderii învingătoarei au fost Maodo Lo (16 puncte, 4 pase decisive), Yanni Wetzell (11 puncte) și Tamir Blatt (10 puncte, 7 pase decisive).

Pentru gazde s-au remarcat Cassius Winston (14 puncte, 8 pase decisive), Isaac Bonga (12 puncte) și Niels Giffey (11 puncte).

În celălalt meci al serii, Barcelona a trecut cu scorul de 85 la 79 de Steaua Roșie Belgrad. Cei mai buni jucători ai catalanilor au fost Nikola Mirotic (21 de puncte, 5 recuperări) și Jan Vesely (21 de puncte, 6 recuperări). În schimb, liderul sârbilor a fost Facundo Campazzo, cu 24 de puncte și 4 pase decisive.

*foto: euroleaguebasketball.net