Michaelyn Scott este noul conducător de joc al lui CSM Târgu Mureș
10 ore în urmăSzabolcs Sánta continuă la CSM Târgu Mureș
15 ore în urmăMihai Silvășan, după aflarea adversarelor din EuroCup: „Grupa noastră este mai puternică”
17 ore în urmăU-BT Cluj-Napoca și-a aflat adversarii din noul sezon al BKT EuroCup
18 ore în urmăSCM Timișoara l-a achiziționat pe Devon Richard Thomas din Israel
19 ore în urmăHapoel Ierusalim a suferit o lovitură importantă, provocată de conflictul Israel-Hamas. Chiar înainte de startul Top 16 în Basketball Champions League, finalista ediției precedente s-a văzut nevoită să se despartă de tehnicianul Aleksandar Dzikic.
Anunțul a venit într-un comunicat oficial postat de către clubul israelian pe rețelele de socializare. Dzikic a sosit la formația israeliană în urmă cu un an și jumătate, reușind să o conducă pe Hapoel către o finală de BCL, o semifinală de campionat și victorii în Cupa Israelului și Cupa Ligii.
Nu a durat mult până când sârbul în vârstă de 52 de ani și-a găsit un nou angajament. Acesta a fost cooptat rapid de către naționala Georgiei, care a mai avut tentativa de a îl semna în decembrie. Atunci, conducerea Federației a fost blocată de către clubul din Ierusalim.
Dzikic va conduce echipa națională cel puțin până la finalul turneului de calificare la Jocurile Olimpice de la Paris. În această vară, Georgia va juca în Letonia, la Riga, în grupa B1, alături de gazde și Filipine pentru a avansa în preliminarii, unde s-ar putea duela cu Muntenegru, Camerun și Brazilia.
Până atunci, selecționata Georgiei va juca două meciuri în calificările pentru EuroBasket 2025, în debutul grupei G. Debutul va fi pe terenul reprezentativei Serbiei, iar primul joc pe teren propriu va avea loc în compania Danemarcăi.
De-a lungul carierei sale, în rolul de antrenor principal, Dzikic a mai pregătit echipe precum Partizan Belgrad, Buducnost Podgorica, Lietuvos Rytas și Olimpia Ljubljana, dar și naționala de seniori a Macedoniei. De asemenea, el a fost secundul lui Dwayne Casey la Minnesota Timberwolves între 2005 și 2007.
*foto: fiba.basketball
Hapoel Tel-Aviv, printre echipele cu cele mai mari bugete din Euroligă în s...
U-BT Cluj-Napoca și-a aflat adversarii din noul sezon al BKT EuroCup
CSM Oradea și-a aflat traseul în preliminariile Basketball Champions League
CSO Voluntari va participa pentru al treilea sezon consecutiv în ENBL
U-BT Cluj-Napoca și-a aflat adversarii din noul sezon al BKT EuroCup
Hapoel Tel-Aviv, printre echipele cu cele mai mari bugete din Euroligă în s...
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!