Final 8 Oradea. Cristian Achim: „Am mărit foarte tare agresivitatea la jucătorii de perimetru”
2 ore în urmăF8 Oradea. Decizia riscantă luată de Cristian Achim când mai erau 8 secunde din meciul cu CSO Voluntari
2 ore în urmăFinal 8 Oradea. Gazdele turneului final câștigă după prelungiri în reeditarea ultimului act din sezonul anterior
3 ore în urmăFinal 8 Oradea. CSM Târgu Mureș o învinge pe SCM U Craiova în primul sfert de finală
6 ore în urmăFinal 8 Oradea. Albert Stan: „Este exact genul de meci pe care ți-l dorești"
10 ore în urmă
După ce a dirijat cel mai de succes ciclu olimpic din istoria echipei naționale a Germaniei, încheiat cu un bronz la EuroBasket, un aur la Cupa Mondială și un loc patru la Jocurile Olimpice, Gordon Herbert și-a luat adio de la Die Mannschaft.
În urma a aproape trei ani pe banca tehnică, Herbert a părăsit postul de selecționer. Tot în același an, el a plecat și de la Chiba Jets, fosta sa echipă de club, pentru a o prelua pe campioana Germaniei, Bayern Munchen.
Conform informațiilor din Marca și Bild, înlocuitorul său la cârma reprezentativei Germaniei este Alex Mumbru, care a fost demis de la Valencia, după ce a ratat calificarea în play-off-ul Euroligii în sezonul anterior. Locul său a fost luat de Pedro Martinez.
Ca jucător, Mumbru a evoluat pentru Joventut Badalona, Real Madrid și Bilbao Basket, reușind să își treacă în palmares un FIBA Europe Cup, un ULEB Cup și un titlu în Spania. La nivel de națională, el are un argint la JO 2008, un aur la Mondialul din 2006 și câte un aur, argint și un bronz la EuroBasket.
Alex și-a început cariera în antrenorat în 2018, la Bilbao Basket, formația de la care s-a și retras în acel an. După patru ani de succes alături de basci, el a făcut pasul la Valencia. Pe lilieci i-a pregătit timp de doar două sezoane.
*foto: libertdaddigital.com
Final 8 Oradea. Radiografia minutelor în care U-BT Cluj a jucat cu doi auto...
U-BT Cluj-Napoca va evolua pentru al treilea an consecutiv în faza eliminat...
Cum a explicat antrenorul lui Aris Salonic înfrângerea cu U-BT Cluj-Napoca
U-BT Cluj-Napoca va evolua pentru al treilea an consecutiv în faza eliminat...
Final 8 Oradea. Radiografia minutelor în care U-BT Cluj a jucat cu doi auto...
CSM Oradea își incheie parcursul european cu un succes la Zagreb, în fața C...
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!