Dzanan Musa a revenit în acțiune la Cluj-Napoca, după trei luni de absență
2 ore în urmăSCM Timișoara, expertă a meciurilor de pe teren propriu
3 ore în urmăMihai Silvășan, după înfrângerea cu Dubai: „Cred că am fost aproape în cea mai mare parte a jocului”
17 ore în urmăFC Argeș Pitești învinge Steaua București după o repriză de prelungiri
17 ore în urmăVictorie fără emoții pentru Dubai Basketball în fața lui U-BT Cluj
18 ore în urmă 
În urmă cu aproximativ o oră, pivotul naționalei României a anunțat pe pagina personală de Facebook că a semnat cu Kangoeroes Basket Machelen, o echipă din prima ligă belgiană. Acest anunț vine la două zile după ce a apărut în presă știrea că Alexandru Olah se află în pregătire cu formația italiană Umana Reyer Venezia.
Sezonul trecut a fost unul dificil pentru internaționalul român, care semnase la începutul anului competițional cu campioana României de la acel moment, U-BT Cluj-Napoca. Sportivul originar din Timișoara a evoluat însă în doar 9 partide pentru clubul clujean, având medii de 4.2 puncte și 4.2 recuperări în 10.6 minute petrecute pe teren. După acel moment, Alexandru Olah nu a mai intrat în planurile antrenorului Mihai Silvășan, astfel că jucătorul de 24 de ani a decis să plece de la U-BT Cluj-Napoca.
După o perioadă în care Olah nu a avut niciun angajament, acesta a semnat cu ZZ Leiden, în Olanda, formație alături de care a jucat finala campionatului. În 29 de meciuri jucate pentru ZZ Leiden, pivotul român a avut medii de 7.4 puncte și 4.1 recuperări în 17 minute/partidă. Din păcate pentru acesta, ZZ Leiden nu a reușit să se impună în finala campionatului, pierzând cu 4-0 la general în fața fostei adversare a lui U-BT Cluj-Napoca, Donar Groningen.
În același timp, odată cu semnarea în Olanda, Alexandru Olah a fost readus în lotul României, participând la ultimele două ferestre din preliminariile pentru Campionatul Mondial din 2019. De asemenea, baschetbalistul de 2.13 a jucat și în confruntarea pierdută de România în Macedonia, ce a contat pentru precalificările Campionatului European din 2021.
Așadar, Alexandru Olah se întoarce în Belgia, acolo unde a mai evoluat în sezonul 2016-2017 pentru Belfius Mons Hainaut. Atunci, în 41 de jocuri, internaționalul român a avut medii de 10.1 puncte, 5 recuprări și 1.3 pase decisive în 21 de minute/meci. În sezonul precedent, noua echipă a lui Olah, Kangoeroes Basket Melechen a terminat pe locul al 7-lea, cu 13 victorii și 25 de înfrângeri. La noua formație, Olah se va reîntâlni cu Paul Vervaeck, antrenorul lui ZZ Leiden din sezonul precedent.
*foto: fiba.basketball
Victorie fără emoții pentru Dubai Basketball în fața lui U-BT Cluj
U-BT Cluj-Napoca, aleasă de managerii generali din EuroCup drept cea mai sp...
Mihai Silvășan: „Este cea mai bună echipă care a venit să joace într-un mec...
CSM Oradea trece de Cedevita Zagreb pentru prima victorie în Top 16 din Eur...
Victorie fără emoții pentru Dubai Basketball în fața lui U-BT Cluj
Mihai Silvășan: „Este cea mai bună echipă care a venit să joace într-un mec...
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!