Amicale U16 feminin. Naţionala ţării noastre a pierdut două jocuri în Ungaria

Valentin Bâlă

16.07.2011

Selecţionata feminină sub 16 ani a României a disputat două meciuri de verificare în Ungaria cu selecţionata similară a acestei ţări. Jucătoarele pregătite de Mădălin Piperea şi de Coca Bârzan au cedat ambele partide la diferenţă de 15 puncte, 54-69, şi de 20 de puncte, 53-73.

Iulia Răileanu (foto, la minge) a fost cea mai eficientă jucătoare din tabăra tricolorelor. Pivotul formaţiei Phoenix Galaţi a marcat 18 puncte în prima întâlnire şi 20 de puncte în cea de-a doua. Irina Gavrilă, baschetbalistă legitimată la SCM CSS Craiova, a realizat o medie de opt puncte în aceste două meciuri amicale, în timp ce Mihaela Maxim, de la MC Sport Cluj, a înscris 14 puncte în prima partidă şi opt în cea de-a doua.

Primul meci a fost echilibrat doar în primele zece minute, atunci când tricolorele au fost la patru lungimi în spatele adversarelor, scor 8-12. Până la jumătatea întzâlnirii selecţionata Ungariei s-a distanţat la 36-19. După reluare, fetele noastre şi-au adjudecat cea de-a treia perioadă cu scorul de 18-16 şi au fost egalele gazdelor, scor 17-17, în ultimul sfert. Ecartul din prima parte a fost unul decisiv, astfel că Ungaria s-a impus cu 69-54.

În cea de-a doua partidă de verificare, lupta a fost echilibrată până în minutul 30, fiecare echipă având şansa să se impună. Jucătoarele din Ungaria au găsit cheia în defensivă, propunând o apărare în zonă pe care fetele noastre nu au putut să o desfacă. În aceste condiţii, în ultimele zece minute, amfitrioanele au realizat un parţial de 22-9 şi s-au impus cu scorul de 73-53.