Anadolu Efes este noua regină a Europei

Anadolu Efes Istanbul a câștigat în premieră titlu în Euroligă, cea mai importantă competiție europeană intercluburi. Turcii au învins în marea finală disputată în această seară, 30 mai, la Koln pe FC Barcelona cu scorul de 86-81.

Sertac Sanli a avut un start incredibil de meci și a marcat 8 puncte în primele 4 minute. Anadolu era în avantaj 8-6. Brandon Davies a schimbat conducerea după ce a fost faultat pe un tip in și apoi a marcat și libera suplimentară. Pivotul Barcelonei și-a continuat recitalul sub panou și încheia primul act cu 10 puncte și 5 recuperări. Kuric marca ultimele 5 puncte pentru catalani, care conducea cu 22-15 la finalul primelor 10 minute de joc.

Leandro Bolmaro a fost primul marcator în sfertul secund iar coșul său cu fault a dus diferența pentru prima dată la plus 10. Anadolu a răspuns cu un run de 7-0 și ecartul era revenea la o singură posesie, 25-22. Fundașii lui Anadolu au început să pună puncte pe tabelă iar asta s-a văzut. Turcii erau în avantaj înaintea ultimelor 2 minute din prima repriză, 34-29. Avantajul turcilor a urcat la un maxim de 7 puncte. Bolmaro a marcat un coș dificil pe final de atac iar apoi Kyle Kuric a deblocat ofensiva catalană cu o triplă. Prima repriză, una de mare luptă, se încheia cu scorul de 39-36 în favoarea trupei lui Ergin Ataman.

Anadolu a intrat mai lansat la reluarea jocului, Micic a marcat două coșuri la rând pe pătrundere și diferența urca din nou la 7 lunigmi, 46-39. Larkin și Micic au început să dicteze ritmul jocului, iar sârbul cu un four-point-play, ducea scorul scorul la 52-41. Kyle Kuric a răspuns cu o triplă peste Bryant Dunston. Larkin a răspuns și el cu o aruncare de la distanță și jocul avea cu totul o altă față comparativ cu prima repriză. Cory Higgins a fost cel care și-a ținut echipa în viață în sfertul trei.  Nikola Mirotic a marcat pentru prima dată din acțiune în ultimul minut al sfertului trei și stabilea scorul după 30 de minute de joc, 65-58.

Barca a început actul decisiv cu 4 puncte marcate la rând. Anadolu Efes a găsit cu greu drumul spre coșul advers. Nikola Mirotic egala la 69, exact la jumătatea actului decisiv. Vasilije Micic a marcat o triplă incredibilă și îți readucea echipa în față. Cory Higgins a răspuns cu un three-point-play și finala oferea accente dramatice. Larkin a izbutit același lucru la celălalt panou. Micic a dusc scorul la 79-74 și Saras a fost nevoit să ceară timp de odihnă. Barca nu și-a regăsit ritmul ofensiv și a mai marcat doar o singură dată de la libere prin Higgins. Turcii au profitat și au dus scorul la 83-76 cu 30 de secunde rămase pe tabelă. Diferența a fost suficientă, chiar dacă Barcelona nu a cedat până în ultima secundă. Scor final 86-81.

Vasilije Micic a fost cel mai bun marcator al meciului cu 25 de puncte, lângă care a adăugat 5 pase decisive și 3 recuperări. Shane Larkin a terminat cu 21 de puncte, 3 pase decisive și 2 recuperări. Sertac Sanli a terminat cu 12 puncte.

Cory Higgins a terminat cu 23 de puncte și 2 recuperări. Kyle Kuric a venit de pe bancă cu 18 puncte iar Brandon Davies a înregistrat un double-double 17 puncte și 11 recuperări.