Anadolu Efes este prima finalistă a Euroligii

Anadolu Efes Istanbul s-a calificat în finala Euroligii – ediția 2020/2021, după ce a trecut astăzi, 28 mai, de CSKA Moscova cu scorul de 89-86. Turcii au trăit periculos, după ce a avut un avantaj de 20 de puncte în finalul sfertului trei.

Anadolu Efes ­­­­­­­a făcut un prim sfert mai bun, în a doua jumătate a căruia a reușit desprinderea pe tabelă. Tripla lui Rodrigue Beaubois cu puțin peste 2 minute rămase din primul act, ducea scorul la 23-13. Fiecare echipă a mai punctat o dată până la finalul primelor 10 minute, când se înregistra scorul 25-15.

În actul secund, pe tot parcursul său, avantajul lui Anadolu Efes a rămas în jurul celor 10 lungimi. Vasilije Micic cu 14 puncte și Rodrigue Beaubois cu 9 puncte au fost principalii marcatori ai turcilor în repriza secundă. Will Clyburn cu 15 puncte marcate, inclus un buzzer beater la finalul sfertului 2, a ținut-o pe CSKA Moscova în viață, care se vedea condusă la pauză cu scorul de 49-37.

După reluarea jocului tot Anadolu Efes a rămas în control. Diferența a crescut și la 20 de lungimi pe final de sfert. Clyburn și Lundberg au fost ultimii marcatori și secvența decisivă pornea de la scorul de 71-55.

CSKA nu a cedat și a înjumătătțit handicapul în prima parte din ultimul act. Rușii au revenit la doar o posesie cu două minute rămase de joc. Înaintea ultimului minut diferența era minimă, 87-86 pentru turci. Larkin a irosit următorul atac dar CSKA nu a profitat, chiar dacă a recuperat o dată ofensiv. Larkin a scăpat pe contraatac, a fost faultat de Kurbanov și a înscris o singură liberă. Elevii lui Itodudis mai avea aproape 8 secunde pentru a completa revenirea. Will Clyburn a ratat aruncarea de trei puncte prin care putea aduce victoria echipei sale. Larkin a împărțit din nou liberele dar nu a mai fost suficient timp pentru CSKA să forțeze intrarea în prelungiri iar partida s-a încheiat cu scorul de 89-86.

Vasilije Micic a fost omul meciului cu 25 de puncte, 6 pase decisive și 3 recuperări. Sertac Sanli a reușit 19 puncte și 8 recuperări. Rodrigue Beaubois a contirbuit cu 15 puncte.

Will Clyburn a terminat cu 26 de puncte și 7 recuperări. Daniel Hackett a adăugat 17 puncte iar Iffe Lundberg 15 puncte.