Anadolu Efes și Bayern Munchen au obținut primul succes din acest sezon al Euroligii

Anadolu Efes Istanbul a obținut primul succes al sezonului 2021/2022 din Euroligă abia în etapa a 5-a. Campioana în exercițiu s-a impus ieri, 21 octombrie, pe teren propriu în fața lui Unics Kazan cu scorul de 71-68.

Partida de la Istanbul a fost echilibrată și cu echipa oaspete mult timp la conducere. La pauză rușii conduceau cu 37-32. Și după sfert trei Unics avea 4 puncte avantaj. Bryant, Beaubois și Moerman au marcat fiecare câte o triplă și Anadolu prelua conducerea, 62-58, cu 4 minute rămase din meci. Victoria turcilor nu a mai fost pusă sub semnul întrebări, chiar dacă la final diferența a fost de doar 3 puncte.

Rodrigue Beaubois și Elijah Bryant au fost cei mai buni marcatori de la Anadolu Efes, fieare cu câte 14 puncte. Tibor Pleiss a contirbuit cu 12 puncte și 6 recuperări iar Adrien Moermann 10 puncte și 9 recuperări.

Lorenzo Brown și Isaiah Canaan au fost pricipalii marcatori de formația din Rusia cu 16 puncte fiercare.

Bayern Munchen a avut o revenire spectaculoasă pe terenul lui Zalgiris Kaunas pentru a obține primul succes din sezon. Lituanienii au avut un avantaj de 16 puncte pe parcursul sfertului secund. Bavarezii au răspuns perfect în partea a doua a meciului și cele 7 puncte marcate la rând de Darrun Hilliard au adus egalarea în finalul sfertului trei. În actul decisiv Bayern a preluat conducerea iar în momentele cheie, Thomas și Lucic au fost preciși de la linia de libere, astfel echipa lui Andrea Trinchierri de impunea cu scorul de 75-73.

Vladimir Lucic a fost omul meciului cu 17 puncte, 4 recuperări și 3  intercepții. DeShaun Thomas a temrinat cu 15 puncte și 4 recuperări. Hilliard a terminat cu 14 puncte iar Walden cu 11.

Lukas Lekavicius a fost principalul artizan al gazdelor cu 17 puncte, 3 recuperări și 3 pase decisive. Josh Nebo a bifat un nou double-double, 12 puncte și 13 recuperări.

Într-un alt meci al zilei, Maccabi Tel Aviv a reușit să câștige pe teren propriu în fața lui Panathinaikos Atena cu scorul de 77-73.