Anadolu Efes și FC Barcelona au câștigat în debutul playoff-ului Euroligii

Playoff-ul Euroligii a debutat cu victoriile obținute de Anadolu Efes Istanbul și FC Barcelona împotriva lui Olimpia Milano respectiv Bayern Munchen marți, 19 aprilie. Turcii au avut o defensivă excelentă în confruntarea de pe terenul italienilor.

Deținătoarea trofeului Euroligii, Anadolu Efes, a putut lua primul meci al seriei cu Olimpia Milano, impunându-se pe terenul italienilor. Gazdele au condus la capătul sfertului inaugural, 16-11, după care turcii le-au permis adversarilor să marcheze doar 18 puncte în următoarele 20 de minute și aveau 46-34 la intrarea în sfertul decisiv. Anadolu a rămas constant în față la o diferență formată din două cifre, în cele din urmă impunându-se cu 64-48.

Shane Larkin și Vasilije Micic au pus câte 16 puncte pe tabelă în dreptul turcilor, principalul marcator al Olimpiei Milano fiind Nicolo Melli, cu 10 puncte. De altfel, doar Melli a terminat în double digits de la italieni.

Meciul doi al acestei serii are loc joi, 21 aprilie, tot la Milano de la ora 21.30.

FC Barcelona a fost condusă în sfertul de debut la nouă puncte diferență (22-13), Bayern Munchen terminând parțialul de debut cu un avantaj de o posesie, 22-20. Catalanii au prins un run de 12-3 în primele minute din sfertul doi și s-au distanțat la șapte puncte între (32-25), pentru ca la pauză să fie 43-33. Bayern s-a apropiat la 45-43 după reluare, ulterior fiind la o posesie în spate la 52-49, Barcelona intrând în decisiv cu 62-51. Diferența a urcat la +14, dar nemții au putut reduce până la 67-62, în cele din urmă FC Barcelona câștigând cu 77-67.

Brandon Davies a contribuit cu 19 puncte și 5 recuperări la succesul Barcelonei, Vladimir Lucic fiind principalul marcator al lui Bayern, cu 20 de puncte.

Seria continuă tot la Barcelona joi, 21 aprilie, de la ora 21.00.

Celelalte două serii din playoff, Olympiacos Pireu - AS Monaco și Real Madrid - Maccabi Tel Aviv debutează în această seară (20.04). Întâlnirea din Grecia începe la ora 21.00, iar duelul din capitala Spaniei la ora 22.00.

*foto: euroleaguebasketball.com