Anadolu o învinge categoric pe Olimpia Milano, Maccabi stabilește un record de assist-uri

Primele cinci partide din runda cu numărul 31 a Euroligii au avut loc marți seara, 28 martie, singura formația care s-a putut impune în deplasare fiind FC Barcelona.

Seara a început cu partida dintre Maccabi Tel Aviv și Virtus Bologna, gazdele stabilind câteva recorduri la finalul acestei întâlniri câștigate cu 111 la 80. Maccabi a depășit recordul competiției prin cele 38 de assist-uri reușite, în același timp fiind și la cea mai bună prestație ofensivă în prima repriză, perioadă în care israelienii au marcat 62 de puncte.

Maccabi a reușit astfel a cincea victorie la rând în Euroligă și a ajuns la 18-13 bilanț, fiind foarte aproape de calificarea în playoff-ul întrecerii. Virtus, de partea cealaltă, a coborât la 13-18 și a încasat pentru a treia oară în acest sezon peste 100 de puncte în cea mai puternică întrecere europeană.

Darrun Hillard (16 puncte, 5 pase decisive, 4 recuperări), Lorenzo Brown și Wade Baldwin (ambii 14 puncte) au fost primii pe lista marcatorilor pentru Maccabi, iar Semi Ojeleye și Awudu Abass au avut 16, respectiv 13 puncte pentru Virtus.

În cea mai importantă partidă a serii s-au întâlnit Anadolu Efes și Olimpia Milano, ambele având nevoie de victorie pentru a rămâne încă cu șanse pentru un loc de playoff. Deținătoarea trofeului a început să se desprindă începând cu cel de-al doilea sfert, după ce pe primul l-a adjudecat cu 22-16, ajungându-se la 15 puncte diferență la pauză (47-32).

Anadolu a reușit un run de 12-2 pe parcursul sfertului cu numărul trei și mergea la 66-43, de unde Olimpia Milano avea să reducă cel mult la -15 în restul partidei și în cele din urmă turcii s-au impus cu 89 la 69. Rezultatul o duce pe Anadolu Efes la 15-16 bilanț, iar Olimpia coboară la 14-17.

Shane Larkin (18 puncte, 4/8 de la distanță, 5 pase decisive) și Will Clyburn (16 puncte, 4/6 de afară, 5 intercepții) au fost liderii învingătorilor, iar Timothe Luwawu-Cabarrot s-a remarcat cu 19 puncte și 6 recuperări de la Olimpia.

Celelalte rezultate:

Panathinaikos Atena - Bayern Munchen: 86-76 | Marcatori: Georgios Papagiannis (24 de puncte, 10/10 din acțiune, 11 recuperări) / Andreas Obst, Nick Weiler-Babb (12 puncte)

Baskonia - Alba Berlin: 93-87 | Marcatori: Maik Kotsar (23 de puncte, 10 recuperări) / Maodo Lo (15 puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive)

Partizan Belgrad - FC Barcelona: 80-89 | Marcatori: Dante Exum (24 de puncte, 3/5 de la distanță) / Nicolas Laprovittola (25 de puncte, 4/5 de la distanță, 7 pase decisive)

Runda cu numărul 31 se încheie în această seară cu partidele Zalgiris Kaunas - AS Monaco (ora 19.00), Steaua Roșie Belgrad - Valencia Basket (ora 20.00), Olympiacos Pireu - ASVEL Lyon-Villeurbanne (ora 21.00) și Real Madrid - Fenerbahce Istanbul (ora 21.45).

*foto: euroleaguebasketball.net