Analiză Spania - Argentina: Care sunt atuurile și factorii X pentru cele două finaliste ale Mondialul de baschet din China

Spania – Argentina este finala Campionatului Mondial de baschet masculin – 2019, un ultim act pe care puțini specialiști îl vedeau posibil înainte de startul competiției. Cu toate acestea, cele două trupe latine au reușit să treacă peste calculele hârtiei și să se califice în finala CM 2019, de cele mai multe ori practicând un baschet entuziasmant.

Spania a reușit să ajungă la această finală după un parcurs fără înfrângere. Ibericii au trecut pe parcursul turneului de Tunisia (101-62), Puerto Rico (73-63) și Iran (73-65) în prima fază a grupelor și de Italia (67-60) și Serbia (81-69) în a doua fază a competiției. Apoi trupa lui Sergio Scariolo a reușit să bată Polonia (90-78) în sferturi și Australia în semifinale, după un thriller cu două reprize de prelungiri, scor 95-88.

Și dincolo avem parte de o echipă neînvinsă. Argentina a avut o primă grupă mai grea, cu victorii în meciurile contra Coreei de Sud (95-69), Nigeriei (94-81) și Rusiei (69-61). În faza a doua a grupelor, sud-americanii au trecut de naționalele Venezuelei (87-67) și Poloniei (91-65). În sferturi, Argentina a reușit surpriza și a trecut de marea favorită, Serbia, scor 97-87, pentru ca apoi „pumele” să învingă în semifinale Franța, scor 80-66. Așadar, în finală se întâlnesc cele două formații care au administrat înfrângeri naționalei Serbiei.

Duelurile cheie ale finalei CM 2019 de baschet dintre Spania și Argentina

Două dueluri atrag atenția. Este vorba mai întâi despre cel dintre veteranii de sub panou, Luis Scola și Marc Gasol. Scola este supraviețuitorul naționalei Argentinei care a câștigat medalia de aur la Olimpiada din Atena, în timp ce Marc Gasol s-a încununat campion mondial la competiția din 2006 din Japonia. Luis a făcut un turneu magnific, cu medii de 19,3 puncte, 8,1 recuperări și un excelent 45,8% de la 3 puncte. Veteranul de 39 de ani îl va avea însă în față pe Marc Gasol. Pivotul lui Toronto Raptors a avut medii mai modeste, de 14,4 puncte, 5,3 recuperări și 3,7 pase decisive, dar a reușit să facă pasul în față atunci când echipa lui a avut nevoie mai mult. Cum a fost, de exemplu, în semifinala contra Australiei, când a marcat 33 de puncte.

Un alt duel foarte important va fi la nivel de conducători de joc, acolo unde Ricky Rubio îl va întâlni pe Facundo Campazzo.

„Rudy (Fernandez) și Sergio (Llull) m-au avertizat în legătură cu el. Mi-au spus că are foarte puține puncte slabe în joc și că va fi foarte dificil de apărat. Simt că este o nouă provocare pentru mine”, a spus Rubio despre Campazzo, jucător la Real Madrid, acolo unde este coleg cu Fernandez și Llull.

Cei doi jucători s-au dovedit drept adevărați lideri ai echipelor lor. Ricky a adunat medii de 15,9 puncte, 6,4 pase decisive și 4,3 recuperări, fiind cel mai bun marcator și pasator al Spaniei. De partea cealaltă, Facu are 13,6 puncte, 7,7 pase decisive și 4,6 recuperări, de multe ori ridicând lumea în picioare cu assist-urile sale spectaculoase.

Interesant că la acest meci se va întâlni una dintre cele mai bune defensive cu una dintre cele mai puternice ofensive ale turneului. Astfel, Spania a permis doar 69,2 puncte pe meci și statistica aceasta include și cele 88 de puncte primite în 50 de minute de la Australia. Asta în timp ce Argentina a marcat 87,6 puncte pe întâlnire, o cifră impresionantă pentru un turneu final.

Care sunt factorii X pentru Spania și Argentina înaintea ultimului act din China

Alt detaliu important este cel al factorilor X ai acestei finale. Astfel, pe lângă Ricky și Marc la naționala Spaniei s-au remarcat cei doi frați Hernangomez. Juancho a fost cel mai bun aruncător al Spaniei la acest mondial, cu 43,5% de la 3 puncte și cu o  medie de 10,4 puncte și 5,4 recuperări pe meci în numai 22,7 minute. Fratele său, Willy, a strâns doar 12,7 minute pe partidă, în spatele lui Marc Gasol. Timp suficient însă pentru 6,4 puncte și 4 recuperări pe întâlnire. Alături de nume ca Sergio Llull, Victor Claver sau Rudy Fernandez, cei doi frați Hernangomez alcătuiesc o rotație extrem de potentă pentru iberici.

De partea cealaltă factorul X este clar Gabriel Deck. Coleg cu Campazzo, Llull și Fernandez la Real Madrid, Deck a impresionat la acest mondial cu calitățile sale atletice și cu modul în care a atacat inelul, stârnind comparații cu fostul star al naționalei Argentinei, Carlos Delfino. În șapte partide la acest mondial, Deck a adunat medii de 12,4 puncte și 3,4 recuperări în 24 de minute. Patricio Garino este și el un shooter desăvârșit (9,3 puncte pe meci, 40% de la 3 puncte), în timp ce Nicolas Laprovittola nu prea a fost în mână tot turneul (9 puncte pe meci, dar cu 33,3% din acțiune), însă a făcut spectacol cu pasele sale extrem de precise (4,1 assist-uri pe meci, în 22,1 minute).

Așadar, avem parte de un duel extrem de interesant în finala dintre Argentina și Spania, un adevărat regal între ofensiva încântătoare a Argentinei și defensiva tenace a ibericilor. Partida va începe de la ora României 15:00. Tot duminică, de la ora 11:00, va avea loc finala mică dintre Franța și Australia.