Stiri

Antrenorul lui Trabzonspor îi laudă pe clujeni. „Nu ar fi fost o surpriză dacă câștigau meciul”

Paul Olar

Paul Olar
11.11.2014

Trabzonspor Medical Park a acumulat al doilea succes consecutiv în EuroChallenge. Gruparea turcă a trecut cu mari emoții de U Banca Transilvania, scor 81-80.

Dramatismul confruntării a fost scos în evidență și de către Hakan Demir, antrenorul oaspeților. Acesta a avut cuvinte de laudă la adresa clujenilor, spunând că victoria era disponibilă oricărei grupări.

„A fost un meci de baschet reușit pentru echipe și spectatori. Ambele formații s-au luptat pe teren, meciul a ajuns în prelungiri și s-a sfârșit la un punct diferență. Acest lucru denotă un baschet spectaculos. La final, trebuie să fie o învingătoare, iar noi am fost aceea. Bineînțeles, și echipa din Cluj putea câștiga meciul. Nu ar fi fost o surpriză, ei au jucat jucat bine. Totuși, înainte de meci, doi dintre pivoții noștri s-au accidentat, așa că am am evoluat oarecum în dezavantaj, fiind nevoiți să apelăm la anumite schimbări. Am rămas în meci, am ajuns în prelungiri, unde s-a decis totul. Îmi felicit echipa, dar îi felicit și pe clujeni. Le-am vizionat partidele anterioare și sper ca ei să se impună în următorul joc de campionat.”

Tehnicianul a vorbit și despre prezența în lotul a lui Novica Velickovic, sportiv cu vastă experiență în Euroligă, la nume mari precum Real Madrid sau Partizan Belgrad.

„Novica Velickovic este un jucător important în garnitura noastră. De asemenea, dispunem de  o combinație bună în acest moment, cu rezerve experimentate. Ceilalți baschetbaliști formează o chimie remarcabilă, însă ne ajută experiența lui Velickovic.”

În plus, Demir își dorește ca triumful de pe malul Someșului să le dea un imbold băieților săi.

„Nu am început prea bine campionatul din Turcia, deoarece am întâmpinat câteva probleme. Totodată, programul a fost cam dificil, dar suntem pe o pantă ascendentă. Am câștigat trei meciuri la rând și săptămâna viitoare ne așteaptă o nouă confruntare dificilă. Sper să păstrăm spiritul bun și să ne luptăm la fel ca și până acum.”

*Foto: www.egepostasi.com

Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.

După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!