AS Monaco a bifat prima victorie în noul sezon al Euroligii, rezultate pozitive acasă pentru Valencia și Virtus Bologna

Prima săptămână plină din Euroligă a propus trei meciuri pe parcursul serii de miercuri, 18 octombrie, în etapa a treia. O semifinalistă de anul trecut a obținut prima victorie stagională în competiție, iar baschetul spaniol are trei formații cu bilanț perfect după această rundă.

Seara s-a deschis în Stark Arena din Belgrad cu întâlnirea dintre Steaua Roșie și AS Monaco, cea care a marcat debutul lui Kemba Walker în Euroligă. Monegascii au reușit să întoarcă jocul în favoarea lor în a doua repriză, după ce sârbii au condus la pauză cu 44-38. Campioana Franței a răspuns cu un act al treilea câștigat la șapte puncte, iar în decisiv a ținut-o pe Steaua Roșie la 13 puncte marcate, pentru 82-76 la expirarea timpului.

Mike James a ieșit în evidență cu 18 puncte și 11 pase decisive, iar Alpha Diallo l-a urmat cu 12 puncte și 8 recuperări. Kemba Walker a jucat timp de 10 minute, perioadă în care a stat cu 2 puncte (ambele de la linia de fault), 2 recuperări, o pasă decisivă și 0/3 din acțiune. De partea cealaltă, Rokas Giedraitis (20 de puncte, 4/8 de afară) și Nemanja Nedovic (15 puncte, 6 pase decisive) au fost liderii sârbilor.

Virtus Bologna a legat rezultatele pozitive în Euroligă după un meci controlat acasă, în fața celor de la Alba Berlin. Fosta campioană a Germaniei nu a putut să conducă deloc în acest duel, diferența maximă fiind de 18 puncte. După un început cu 27-11 în primul sfert, Virtus a câștigat în cele din urmă cu 87-76.

Tornike Shengelia a avut parte de o seară excelentă prin cele 26 de puncte (8/9 din interiorul arcului de cerc, 7/8 la libere), 4 recuperări și 3 pase decisive, iar Jordan Mickey a adăugat 15 puncte și 5 recuperări. În replică, Sterling Brown a avut 17 puncte și 6 recuperări, iar Matteo Spagnolo a terminat cu 15 puncte.

Valencia și-a continuat startul perfect în Euroligă, cu o nouă victorie, de data aceasta împotriva lui Maccabi Tel Aviv. Ibericii s-au văzut conduși inițial, după care au trecut în față la pauză și s-au aflat aproape fără întrerupere în avantaj pe durata celei de-a doua reprize. Jucătorii pregătiți de Alex Mumbru au câștigat fiecare sfert al partidei și în cele din urmă s-a încheiat cu 75-66, scor care a dus-o pe Valencia la 3-0 bilanț.

Damien Inglis a adunat 11 puncte, 4 recuperări și 2 pase decisive, iar Brandon Davies și Victor Claver au avut câte 10 puncte. Bonzie Colson s-a remarcat de la Maccabi, cu 20 de puncte și 4 recuperări, iar în double digits s-a aflat și Lorenzo Brown (13 puncte, 11 pase decisive, 7 mingi pierdute).