AS Monaco a câștigat la un singur punct diferență duelul cu Bayern Munchen

Runda cu numărul 10 în Euroligă s-a încheiat vineri seara (25.11), când au fost programate cinci dueluri, dintre acestea unul fiind decis la limită și alte două la diferență de maxim cinci puncte.

AS Monaco și Bayern Munchen s-au întâlnit în meciul cu cea mai mică diferența la final, monegascii fiind în control pe toată durata primului sfert și au început cu un run de 15-4, apoi ecartul scăzând treptat și Bayern a ajuns să conducă în premieră la 22-23. După mai multe posesii în care nemții s-au aflat în față, AS Monaco a întors până la pauză și a intrat la cabine cu 34-33.

Repriza secundă a debutat sub semnul echilibrului, în mare parte din sfertul trei diferența fiind de o posesie, aproape mereu Monaco fiind cea la conducere. Gazdele au ajuns apoi iar la +10 și ultima dată aveau 75-63, Bayern reducând până la un singur punct la fluierul final și AS Monaco a trecut cu 80 la 79.

Elie Okobo a adunat 16 puncte și 3 pase decisive, următorii marcatori fiind Mike James și Alpha Diallo (câte 13 puncte). De la Bayern s-au remarcat Andreas Obst (18 puncte, 5/7 de la distanță) și Augustine Rubit (14 puncte, 6 recuperări).

Într-un alt meci, Zalgiris a putut întoarce de la -11 și a câștigat la Valencia, iar Anadolu Efes a ajuns la al treilea succes consecutiv în Euroligă.

Rezultatele serii:

Panathinaikos Atena - ASVEL Lyon-Villeurbanne: 77-58 | Marcatori: Dwayne Bacon (25 de puncte) / Yves Pons (11 puncte)

FC Barcelona - Baskonia: 96-84 | Marcatori: Jan Vesely (18 puncte, 3 recuperări, 3 pase decisive) / Markus Howard (25 de puncte, 4/7 de la distanță)

Virtus Bologna - Anadolu Efes Istanbul: 80-85 | Marcatori: Iffe Lundberg (22 de puncte) / Will Clyburn (21 de puncte, 7 recuperări, 4 assist-uri)

Valencia Basket - Zalgiris Kaunas: 76-80 | Marcatori: Chris Jones (19 puncte, 7 pase decisive, 5 intercepții) / Rolands Smits (19 puncte, 7 recuperări)

*foto: euroleaguebasketball.net