Astăzi au loc semifinalele Basketball Champions League

Semifinalele Basketball Champions League se vor disputa astăzi, 2 octombrie, în arena OAKA din capitala Greciei. Gazdele de la AEK Atena au învins ieri în sferturile de finală pe ERA Nymburk, iar Casademont Zaragoza a trecut în aceeași fază de Iberostar Tenerife.

AEK Atena 94-82 ERA Nymburk (21-23, 23-16, 25-19, 25-24)

Grecii au avut un început mai greoi de partidă, dar la pauză conduceau la o diferență de 5 puncte, 44-39. Înaintea ultimului sfert s-au distanțat la 69-58 și au păstrat un avantaj consistent pe tabelă până la final.

Nikos Gkikas de la AEK a terminat partida cu 10 puncte, 5 assist-uri, 2 intercepții și o recuperare. Keith Langford a avut 18 puncte, în timp ce Tyrese Rice și Matt Lojeski au înscris fiecare câte 12 puncte. Vlado Jankovic a strâs 11 puncte, 5 recuperări, o intercepție și un capac.

Vojtech Hruban a fost principalul remarcat de la Nymburk cu 16 puncte, 4 pase decisive, 4 recuperări și o intercepție. Jerrick Harding a marcat la rândul său 16 puncte iar Omar Prewitt a contribuit cu 14 puncte. Hayden Dalton a fost aproape de un double-double cu 13 puncte și 9 recuperări, la care a adăugat 3 recuperări și capace.

Casademont Zaragoza 87-81 Iberostar Tenerife (20-17, 19-23, 24-16, 24-25)

Duelul formațiilor spaniole din sferturi era foarte echilibrat la pauză, tabela indicând 39-40. Zaragoza a avut 63-56 cu zece minute rămase din meci, însă Iberostar s-a apropiat la 2 lungimi în a doua jumătate a sfertului patru, 74-72 și 76-74.

În cele din urmă, cu două minute și jumătate până la sfârșitul confruntării, situația s-a egalat pe tabelă, 76-76. Nicolas Brussino a reușit un three-point play pentru 79-76, iar formația sa a păstrat controlul partidei până la expirarea timpului de joc.

Brussino a fost cel mai bun jucător de la Zaragoza cu 12 puncte, 5 recuperări, 3 assist-uri și o intercepție. Robin Benzing a strâns 17 puncte, 5 recuperări și 2 pase decisive. Tryggvi Hlinason și Jason Thompson au avut fiecare câte 11 puncte și 7 recuperări.

Giorgi Shermadini a reușit 22 puncte, 8 recuperări și un assist pentru Tenerife. Marcelinho Huertas a strâns 13 puncte, 8 pase decisive, 4 recuperări și o intercepție, iar Aaron Doornekamp a contabilizat 13 puncte, 8 recuperări și 3 assist-uri.