ASVEL Lyon a câștigat pe sirenă la capătul unei reveniri spectaculoase contra lui Olympiacos

Runda cu numărul 14 în Euroligă a debutat joi seara, 15 decembrie, în toate cele patru jocuri programate învingătoare ieșind formațiile mai slab clasate.

Rezultatul cel mai strâns a fost în Franța, unde ASVEL Lyon-Villeurbanne a putut să revină de la -21 în repriza a doua contra lui Olympiacos Pireu, grecii conducând cu 54 la 33 în sfertul trei și veneau după o primă repriză controlată. Avantajul era format din două cifre la intrarea în parțialul decisiv, ASVEL prinzând un run de 13-0 prin care diferența a scăzut la un singur punct, 60-61.

Scorul a devenit egal cu puțin sub trei minute rămase până la final, 70-70, francezii reușind de acolo să vină într-un moment la conducere. Olympiacos conducea înaintea ultimului atac pentru ASVEL, Amine Noua fiind cel care a adus victoria gazdelor cu tripla sa pe sirenă la 77-75 și a prelungit astfel la trei seria victoriilor pentru Lyon-Villeurbanne în Euroligă.

Patru jucători cu 10+ puncte a avut ASVEL, lideri fiind Jonah Mathews și Charles Kahudi (ambii 14 puncte), iar de la Olympiacos s-a remarcat Sasha Vezenkov cu 16 puncte și 6 recuperări.

Celelalte rezultate:

Steaua Roșie Belgrad - Olimpia Milano: 67-71 | Marcatori: Filip Petrusev (20 de puncte, 11 recuperări) / Billy Baron (19 puncte, 5/10 de la distanță)

Zalgiris Kaunas - Real Madrid: 81-72 | Marcatori: Keenan Evans (20 de puncte, 5 recuperări) / Dzanan Musa (22 de puncte, 4 recuperări)

Bayern Munchen - Valencia Basket: 97-92 | Marcatori: Corey Walden (18 puncte, 4/6 de la distanță, 5 assist-uri) / Bojan Dubljevic (28 de puncte, 5/6 de la distanță, 4 recuperări)

Săptămâna plină în Euroligă se termină în această seară (16.12) cu meciurile Fenerbahce Istanbul - Baskonia (ora 19.45), FC Barcelona - Panathinaikos Atena (ora 21.30), Partizan Belgrad - Anadolu Efes (ora 21.30), Virtus Bologna - Maccabi Tel Aviv (ora 21.30) și AS Monaco - Alba Berlin (ora 22.00).

*foto: Le Progres