ASVEL Villeurbane a obținut a doua victorie consecutivă în Euroligă

Joi, 10 octombrie, a început cea de-a doua etapă a Euroligii și aceasta nu a dezamăgit. Două partide s-au încheiat la o diferență de un singur punct, în timp ce Steaua Roșie Belgrad a reușit surpriza în fața lui Fenerbahce Istanbul.

Unul dintre cele mai echilibrate meciuri a fost cel dintre ASVEL Villeurbane și Panathinaikos. Datorită experienței și a lotului mai puternic, formația din Grecia era văzută drept favorită în această întâlnire. Totuși, francezii aveau de partea lor publicul din Astroballe.

Confruntarea a început într-un ritm foarte antrenant și cele două adversare au mers cap la cap, terminând primul sfert la egalitate: 22-22. În actul secund, jucătorii lui Panathinaikos au evoluat mai bine și au preluat inițiativa, având un avantaj de șase puncte la pauză: 40-46.

După revenirea de la vestiare, oaspeții au continuat să evolueze foarte bine și au mărit diferența la un număr format din două cifre: 50-63. Însă, în ultimul sfert, „verzii” s-au relaxat și gazdele au știut să profite de acest aspect. Treptat, ASVEL a revenit în joc și, după un final gestionat excelent, s-au impus la cu scorul de 79-78.

Principalii marcatori din lotul lui Zvezdan Mitrovic au fost: David Lighty (18 puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive), Tonye Jekiri (15 puncte, 12 recuperări, o pasă decisivă) și Charles Kahudi (10 puncte, 2 recuperări, o intercepție).

De partea cealaltă, s-au remarcat: Deshaun Thomas (22 de puncte, 6 recuperări, 2 pase decisive, o intercepție, un capac), Jimmer Fredette (18 puncte, 4 recuperări, 3 pase decisive) și Nick Calathes (13 puncte, 8 pase decisive, 3 recuperări).

În urma acestui rezultat, ASVEL Villeurbane ajunge la două victorii, în timp ce Panathinaikos are un bilanț de o victorie și o înfrângere. În următoarea etapă, trupa lui Tony Parker va juca pe terenul lui FC Bayern Munchen, în timp ce Panathinaikos Atena va primi vizita lui Olimpia Milano.

*foto: euroleague.net