ASVEL Villeurbanne pierde primul meci din acest sezon al Euroligii

15.10.2021

Maccabi Tel-Aviv a câștigat duelul din deplasare cu ASVEL Villeurbanne cu scorul de 93-85, datorită unei prestații foarte bune a lui James Nunnally.

Cele două echipe au avut un start foarte echilibrat de dispută. Maccabi a dat semne că s-ar putea distanța la un moment dat când ecartul a crescut foarte repede la 6 puncte, dar francezii au reușit să se regrupeze și să treacă pentru prima dată în avantaj la 13-12. Israelienii s-au reinstalat la conducerea partidei până la sfârșitul actului inaugural, încheiat cu scorul de 25-21 în favoarea lor.

Aceștia au continuat pe panta ascendentă din finalul primului sfert și au reușit să crească constant diferența față de gazdele partidei. La jumătatea sfertului secund, avantajul era unul de 11 puncte (43-32). Cei de la Villeurbanne au reușit să strângă scorul, iar la pauza mare tabela indica 49-42.

După pauză, Maccabi a preluat definitiv controlul partidei și nu l-a mai cedat până la final. În penultimul act, oaspeții s-au distanțat la 14 puncte, avantaj ce s-a dovedit a fi suficient pentru adjudecarea victoriei. Adversarii din Franța nu s-au mai putut apropia de rivalii din Tel-Aviv și au pierdut confruntarea cu 85-93.

Cel mai bun marcator al partidei a fost James Nunnally cu 25 de puncte. De la Maccabi s-a mai remarcat Jalen Reynolds (17 puncte, 5 recuperări, 2 pase decisive). De cealaltă parte, cel mai bun jucător a fost Elie Okobo (23 de puncte, 4 recuperări și 4 pase decisive).

ASVEL Villeurbanne se va deplasa în următoarea etapă din Euroligă la Milano pentru duelul cu Olimpia. Maccabi Tel-Aviv va primi vizita lui Panathinaikos.

*foto: euroleague.net