Australia completează careul de ași

Australia completează careul de ași. Australienii înving Cehia cu scorul de 82 la 70.

După primele 20 de minute tabela indica scorul de 33-30 în favoarea australienilor. Patty Mills și Patrik Auda au înscris aproape jumătate din punctele echipelor. Mills a înscris 16 puncte din cele 33 ale Australiei, în timp ce Patrik Auda 13 puncte din cele 30 ale Cehiei. Auda a fost găsit liber în multe rânduri de coechipierul său, Thomas Satoransky, care la pauză avea deja 8 pase decisive.

Australienii au reușit să echilibreze disputa la capitolul puncte marcate din spațiul de 3 secunde și s-au distanțat la 14 puncte. Chris Goulding a înscris două aruncări de 3 puncte consecutive și Satoransky finalizează prin slam dunk în ultima secundă a sfertului, pentru un scor de 63-48.

Ultimul sfert a început cu un run de 7-0 al cehilor, întrerupt de un alley-oop semnat de Aron Baynes. Cu 3 minute rămase de joc tabela indica un avantaj de 9 puncte pentru australieni, grație reușitelor de la distanță reușite de Patrik Auda și Thomas Satoransky. Bogut a dus diferența la 11 puncte cu un cârlig. Patty Mills a reușit un step-back colosal de la 3 puncte și practic a închis meciul cu 47 de secunde rămase și 10 puncte în favoarea Australiei. Cehii nici nu au mai aruncat la ultimul atac, astfel la finalul meciului tabela a indicat scorul de 82-70 pentru Australia.

Pentru australieni Patty Mills a contabilizat 24 de puncte și 6 pase decisive, Chris Goulding 14 puncte, Andrew Bogut 10 puncte și Joe Ingles 6 puncte, 5 recuperări și 4 pase decisive.

Thomas Satoransky a făcut un meci extraordinar cu 13 puncte, 9 recuperări și 13 pase decisive, doar o recuperare i-a lipsit acestuia pentru a realiza primul triple-double din istoria Cupei Mondiale, o situație în care s-a aflat și adversarul său de astăzi, Joe Ingles.

Patrick Auda a fost cel mai bun marcator pentru cehi cu 21 de puncte, secondat de Satoransky și de Pavel Pumprla cu 10 puncte.

Australia va întâlni Spania în semifinale. Meciul va avea loc vineri (13.09) la Beijing. Această semifinală este prima semifinală din istorie pentru australieni.

*foto: fiba.basketball