Australia completează careul de ași la Jocurile Olimpice de la Tokyo

Australia este ultima echipă calificată în semifinale la Jocurile Olimpice de Tokyo. Selecționata de la antipozi a trecut de Argentina în ultimul meci din prima fază eliminatorie cu scorul de 97-59.

Primul sfert a fost unul echilibrat și câștigat la două posesii de sud americani, 22-18. Australia a preluat frâiele jocului începând cu actul secund, pe care l-a câștigat la 10 lungimi și astfel intra în avantaj la cabine, 39-33. După reluarea jocului, „cangurii” și-au dublat avantajul iar sfertul decisiv pornea de la scorul de 60-48. Australia a tranșat definitiv meciul cu parțial de 19-0 în primele 5 minute din secvența decisiv. Argentina rămas fără replică și partida s-a încheiat cu scorul de 97-59.

Patty Mills a fost cel mai bun marcator al partidei cu 18 puncte plus 4 pase decisive și 2 recuperări. Matisse Thybulle a reușit 12 puncte, 5 recuperări și 2 pase decisive. Jock Londale a adăugat 12 puncte,, 7 recuperări și 5 pase decisive iar Joe Ingles 11 puncte, 7 pase decisive și 4 recuperări. Nicka Kay a înregistrat un double-double, 10 puncte și 10 recuperări.

Nicolas Laprovittola a terminat cu 16 puncte și 4 pase decisive pentru Argentina, iar Gabriel Deck cu 12 puncte și 10 recuperări.

Australia se va duela pentru un loc în finală cu Statele Unite ale Americii.