Australia își ia revanșa în fața Statelor Unite ale Americii, provocându-i o înfrângere dură

Sâmbătă, 24 august, la două zile de la precedenta întâlnire, încheiată cu victoria clară a americanilor, Australia și SUA s-au duelat din nou. De această dată, formația gazdă a evoluat mult mai bine și a reușit să se impună la o diferență de 4 puncte, scor 98-94.

Cu o săptămână rămasă până la începerea Campionatului Mondial de Baschet, suporterii australieni au umplut din nou până la refuz Marvel Stadium, dornici de a vedea ultimul joc al favoriților pe teren propriu. Aceștia au avut un început bun, însă americanii au fost mai puternici și au câștigat primul sfert cu scorul de 26-23.

În sfertul al doilea, elevii lui Gregg Popovich au început să forțeze aruncările de 3 puncte și adversarii au profitat de acest aspect. Având relații mult mai bune de joc, australienii au preluat inițiativa și au demonstrat că se pot bate de la egal la egal cu cea mai bună selecționată din lume. Așadar, la pauză, SUA conducea la un singur punct: 49-48.

După revenirea de la vestiare, formația pregătită de Andrej Lemanis a evoluat și mai bine, reușind să treacă în avantaj. Oaspeții au părut să nu se regăsească, procentajele aruncărilor fiind mai slabe decât în urmă cu două zile. Drept urmare, sfârșitul celui de-al treilea act consemna un avantaj de 2 puncte pentru Australia: 78-76.

În ultimul sfert, cele două naționale au oferit un joc foarte echilibrat, având loc mai multe schimbări de lider. Cu 5 minute rămase până la final, SUA conducea cu 87-85, după o liberă transformată de Jaylen Brown. Au urmat două triple ale gazdelor, semnate de Joe Ingles și Patty Mills, și scorul devenea 91-87 pentru Australia. Harrison Barnes a redus din diferență, însă Mills a continuat să facă spectacol, marcând la două faze consecutive. Donovan Mitchell a dus scorul la 95-91, dar același Patty Mills a înscris din nou. Mitchell a reușit o triplă și avantajul gazdelor era redus la 3 puncte. Până la final, americanii nu au mai înscris și astfel, Australia s-a impus cu scorul de 98-94, reușind o victorie istorică.

Patty Mills a adunat 30 de puncte, 3 pase decisive, o recuperare și o intercepție, reușind o adevărată demonstrație de forță în fața antrenorului său de la San Antonio Spurs. Acesta a fost ajutat de Joe Ingles (15 puncte, 7 pase decisive, 4 recuperări) și de Aron Baynes (13 puncte, 4 recuperări).

De partea cealaltă, s-au remarcat: Kemba Walker (22 de puncte, 4 recuperări, 2 pase decisive), Harrison Barnes (20 de puncte, 6 recuperări, o pasă decisivă) și Donovan Mitchell (12 puncte, o recuperare, o pasă decisivă).

Această înfrângere a Team USA demonstrează slăbiciunea acestei naționale și arată că există toate șansele să avem o nouă campioană mondială.

*foto: Hamish Blair/AAP