Stiri

Barajul EuroBasket Women 2011 - Componenţa şi programul României

totalbaschet.ro

totalbaschet.ro
04.05.2011

Naţionala de senioare a României va începe joi, 5 mai, pregătirile pentru participarea în barajul de calificare al Turneului Final EuroBasket Women 2011 ce va avea loc în perioada 3-8 iunie la Bari(Italia). În Italia, selecţionata noastă va întânli reprezentativele Serbia Germania, Belgia şi Italia, iar în cazul în ca va triumfa, România se va califica la Turneul Final EuroBasket(18 iunie - 3 iulie) acolo unde va fi repartizată în Grupa A alături de Ucraina, Ungaria, Finlanda, Olanda, Bulgaria.

Stacey Nolan este ce va pregăti echipa pentru acest baraj de calificare, în timp ce Anton Călin îi va fi secund. Cu americanul pe banca, ICIM Univ. VG Arad a avut parte de un sezon de vis în care şi-a adjudecat primul loc în toate cele trei competiţii în care a evoluat: Cupa, Campionatul şi Liga Europei Centrale.

Pentru început, Nolan şi Călin vor miza pe un lot format din 16 sportive, cu care va începe pregătirea la Braşov,


Florina Păşcălău (Priolo, Italia)
Pavel Elisabeth (Napoli, Italia)
Mărginean Gabriela (Panathinaikos, Grecia)
Cristina Ciocan (ICIM Univ. Vasile Goldis Arad)
Ancuţa Stoenescu (BCM Bega Danzio Timisoara)
Claudia Pop (CS Municipal Satu Mare)
Eniko Tarţa (SCM CSS Craiova)
Anita Meszaros (ICIM Univ. Vasile Goldis Arad)
Anne Marie Părău (LMK BC Sepsi Sf. Gheorghe)
Alexandra Uiuiu (CSU Alba Iulia)
Viorela Rus (CST BC Alexandria)
Florina Diaconu (Rapid)
Anca Şipoş (SCM CSŞ Craiova)
Andreea Orosz (CS Municipal Satu Mare)
Andreea Huţanu (LMK BC Sepsi Sf. Gheorghe)
Florentina Ardeleanu (LMK BC Sepsi Sf. Gheorghe)

Programul de pregătire al României este următorul:

05-12 mai – pregătire(Braşov)
13-22 mai – pregătire(Arad - probabil şi câteva jocuri amicale cu reprezentativa Ungariei) 
23-26 mai – pregătire(Bucureşti)
27-28 mai – două jocuri de pregatire cu Bulgaria(Ruse, Bulgaria)
29-31 mai - pregătire(Bucureşti)
01 iunie – plecare spre Bari(Italia)

Programul jocurilor din cadrul barajului de la Bari, este următorul: 

03 iunie – România vs. Serbia
04 iunie – România vs. Germania
05 iunie – România vs. Belgia
08 iunie – România vs. Italia

1 comentariu la aceasta stire:
  • pop :

    ceva nu pusca
    Castigi grupa b si joci in grupa a?, de altfel pe frbaschet se expliciteaza cum ca castigatoarele celor 2 grupe a si b joaca pentru un loc in turneul final intr-o confruntare tur -retur.Pacat.

    cu 14 ani în urmă (05.05.2011) Raspunde

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.

După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!