Barcelona a reușit un run de 14-0 în ultimul sfert și s-a impus în fața lui Maccabi Tel Aviv

Săptămâna plină cu meciuri în Euroligă a debutat cu runda a 22-a, cea în care s-au jucat șase partide marți seara, 31 ianuarie. O singură echipă care a evoluat în deplasare a putut să câștige.

Diferența cea mai mică s-a înregistrat în meciul dintre FC Barcelona și Maccabi Tel Aviv, catalanii fiind cei care au început mai bine și conduceau în majoritatea timpului din sfertul inaugural, perioadă pe care au terminat-o cu 20-15. Ecartul avea să urce la +11 spre finalul primei reprize, de la 39-28 însă la pauză intrându-se cu 41-37 în dreptul Barcelonei după o perioadă bună a lui Maccabi.

Run-ul oaspeților a continuat și aceștia preluau conducerea la 41-42, reușind să se distanțele apoi la 57-67, o serie de cinci puncte la rând pentru Barca închizând sfertul cu numărul trei, 62-67. Gazdele au recuperat handicapul și printr-un run de 14-0 reușeau să se ducă la 82-74, în cele din urmă jocul terminându-se cu 83 la 78 și Barcelona a oprit o serie de două înfrângeri consecutive pe teren propriu în Euroligă.

Cory Higgins a contribuit cu 15 puncte și 4 pase decisive pentru Barca, Rokas Jokubaitis (14 puncte, 2/3 de la distanță) fiind următorul marcator al echipei. Jalen Adams (20 de puncte, 4 recuperări, 4 assist-uri) și Wade Baldwin (15 puncte, 6 pase decisive) s-au remarcat de la Maccabi.

Celelalte rezultate ale serii:

Fenerbahce Istanbul - Olympiacos Pireu: 73-93 | Marcatorii: Marko Guduric (24 de puncte, 5/11 de la distanță, 4 recuperări, 4 assist-uri) / Kostas Papanikolaou (21 de puncte, 3 recuperări)

Olimpia Milano - Baskonia: 89-83 | Marcatorii: Timothe Luwawu-Cabarrot (17 puncte, 3/4 de trei, 4 recuperări) / Darius Thompson (19 puncte, 4 recuperări, 2 pase decisive)

Partizan Belgrad - ASVEL Lyon-Villeurbanne: 92-71 | Marcatorii: Kevin Punter (22 de puncte, 3/5 de la distanță, 4 recuperări) / Youssoupha Fall, Yves Pons (14 puncte, 6 recuperări)

Valencia Basket - Bayern Munchen: 82-73 | Marcatorii: Jonah Radebaugh (14 puncte, 5 recuperări) / Cassius Winston (22 de puncte, 3/4 de trei, 5 recuperări, 5 assist-uri)

Virtus Bologna - Steaua Roșie Belgrad: 84-72 | Marcatorii: Tornike Shengelia (15 puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive) / Luca Vildoza (20 de puncte, 11/12 de la libere, 3 pase decisive)

Etapa a 22-a se încheie în această seară, 1 februarie, cu duelurile Anadolu Efes Istanbul - Zalgiris Kaunas (ora 19.30), Alba Berlin - AS Monaco (ora 21.00) și Real Madrid - Panathinaikos Atena (ora 21.45).

*foto: euroleaguebasketball.net