Barcelona câștigă derby-ul cu CSKA Moscova

Barcelona a reușit o victorie mare pe terenul lui CSKA Moscova și a relansat lupta pentru prima poziție în Euroligă. Catalanii s-au impus astăzi, 15 ianuarie, cu scorul de 88-75, la Megasport Arena, în fața a peste 3.000 de spectatori.

Rușii au început mai bine partida și au dat impresia că intră în controlul meciului, mai ales că în sfertul secund au reușit să-și creeze un avantaj de 11 puncte. Barca a revenit însă și la pauză era în avantaj minim, 42-41. Repriza secundă a avut o altă față, doar cu Barcelona la conducere, care a jucat din nou fără Nikola Mirotic. Catalanii au avut un avantaj maxim de 13 lungimi, care avea să se consemneze și la final.

Cory Higgins a fost omul meciului contra fostei sale echipe și a reușit 25 ce puncte, 6 recuperări și 2 pase decisive. Alex Abrines a venit de pe bancă cu 19 puncte, în timp ce Nick Calathes și-a trecut în cont 13 puncte, 7 pase decisive și 6 recuperări.

Mike James a fost principalul remarcat al gazdelor cu 18 puncte, 4 recuperări și 4 pase decisive. Nikola Milutinov a reușit 15 puncte și 6 recuperări. Hilliard și Shengelia au adăugat fiecare câte 10 puncte, primul acumulând și 9 recuperări și 3 pase decisve iar cel de-al doilea 7 recuperări și 2 pase decisive.

În urma acestui rezultat, Barcelona vine la doar o victorie în spatele lui CSKA Moscova, care este lider cu 15 victorii și 5 înfrângeri în Euroligă.