Barcelona câștigă în prelungiri duelul cu Olympiakos

14.10.2021

Barcelona a triumfat în fața celor de la Olympiakos, într-un meci ce a avut nevoie de o repriză de prelungiri. Scorul final a fost 79-78 în favoarea catalanilor.

Grecii au avut un început mai bun de partidă și le-au dat mari emoții adversarilor. Elevii lui Georgios Bartzokas au deținut controlul partidei în primele două acte ale disputei, astfel că după 20 de minute de joc aveau un avans de 5 puncte. Barcelona nu avusese niciodată conducerea în partidă.

După revenirea de la vestiare, trupa blau-grana a avut un parțial de 14-2 condus de Nikola Mirotic. Fostul jucător din NBA a înscris 20 din cele 22 de puncte ale sale în ultimele două sferturi și în repriza de prelungiri.

Barcelona a continuat să macine apărarea adversă în a doua parte a meciului, iar în sfertul 4 conducea la un moment dat cu 58-49. Grecii nu au vrut să renunțe, iar un parțial de 7-0 a făcut din nou ca meciul să fie unul strâns.

La scorul de 65-65, Sasha Vezenkov a înscris un layup ce părea să fie decisiv pentru soarta partidei, dar liberele lui Kyle Kuric au trimis meciul în overtime.

Echilibrul dintre cele două echipe s-a păstrat și în minutele suplimentare. Catalanii au decis partida de la linia de aruncări libere prin cele două reușite ale lui Pierre Oriola.

Cel mai bun marcator al partidei a fost Nikola Mirotic cu 22 de puncte. El a bifat și 6 recuperări și 2 pase decisive. La Barcelona, Calathes a flirtat cu un triple double (9 puncte, 13 recuperări și 7 pase decisive).

De la Olympiakos s-au remarcat Kostas Sloukas (14 puncte, 1 recuperare, 1 pasă decisivă), Tyler Dorsey (12 puncte, 2 recuperări, 1 pasă decisivă) și Sasha Vezenkov (12 puncte, 5 recuperări și 2 pase decisive).

*foto: Twitter: Barca Basket Brasil