Barcelona pierde la limită primul meci din 2022 în Euroligă

În cursul zilei de ieri, 11 ianuarie, au avut loc primele partide din 2022 în Euroligă. Capul de afiș a fost reprezentat de confruntarea dintre Barcelona și Olimpia Milano. Italienii au reușit să învingă la o posesie pe terenul liderului cu scorul de 75-73, după o revenire importantă în ultimul act.

Prima repriză a jocului de la Palau Blaugrana a fost un echilibrată, oaspeții reușind să se desprindă la două posesii pe finalul sfertului secund și intrau la pauză în avantaj, scor 34-28. Barcelona a replicat cu un parțial de 26-13 la reluarea jocului și părea că intră în controlul partidei. Oaspeții nu a fost de acord și au restabilit egalitatea în a doua jumătate a actului decisiv. Cu 5 puncte marcate la rând înainte de intrare în ultimul minut de joc. Olimpia Milano a reușit să preia inițiativa iar o triplă a lui Malcolm Delaney cu 12 secunde rămase pe ceas, le-a oferit elevilor lui Ettore Messina un avantaj de două posesii, care s-a dovedit suficient pentru a-și asigura victoria.

Chacho Rodirguez a fost cel mai bun jucător al învingătorilor cu 18 puncte, 4 pase decisive și 2 recuperări. Malcolm Delaney a adăugat 15 puncte, cu 4/5 la aruncările de 3 puncte.

Kyle Kuric a fost principalul marcator al Barcei cu 22 de puncte, lângă care a mai adăugat 5 recuperări și o pasă decisivă. Nikola Mirotic a încheiat cu 18 puncte, 3 recuperări și 2 pase decisive.

Tot ieri s-a mai desfășurat alte două partide, cu următoarele rezultate:

Fenerbahce vs Olympiacos 94-80
Bayern Munchen vs Zalgiris Kaunas 74-65

Astăzi, 12 ianuarie, este programat un singur meci în Euroligă, cel dintre Panathinaikos și CSKA Moscova. Celelate 5 partide din cadrul etapei cu numărul 20 din Euroligă au fost amânate din cauza cazurile de Covid-19 cu care se confruntă echipele.