Bayern Munchen și Panathinaikos au câștigat dramatic în încheierea rundei cu numărul nouă în Euroligă

Runda a noua în Euroligă s-a încheiat miercuri seara (23.11) cu trei întâlniri, una având nevoie de prelungiri pentru a se decide formația câștigătoare.

ASVEL Lyon-Villeurbanne și Bayern Munchen au oferit un meci care părea decis din prima repriză, când nemții s-au desprins la +17 în cel de-al doilea sfert, 23-40. Francezii au recuperat treptat din handicap și în decurs de câteva minute de la reluare au egalat situația, 49-49, apoi reușind chiar să conducă pentru puțin timp. Sfertul decisiv a fost total echilibrat, ASVEL având un run de 9-2 prin care a mers la 71-66, apoi venind rândul lui Bayern să conducă și duelul s-a decis cu liberele lui Rubit, nemții câștigând cu 75 la 74.

Vladimir Lucic (13 puncte, 5 recuperări), respectiv Nick Weiler-Babb și Andreas Obst (ambii cu 12 puncte) au fost principalii marcatori pentru Bayern. Nando De Colo (15 puncte, 3/5 de la distanță), Jonah Mathews (13 puncte, 3/6 de la distanță) și Youssoupha Fall (11 puncte, 6 recuperări) au fost în double figures pentru ASVEL.

Într-o manieră dramatică s-a decis și duelul dintre Panathinaikos Atena și Virtus Bologna, grecii impunându-se după overtime. Virtus a condus în primul sfert cu 7-19, dar din acel avantaj a rămas unul de trei puncte la pauză, 38-41, PAO recuperând apoi în repriza a doua și a venit la conducere în sfertul trei în urma unui run de 14-0 pentru a avea 62-55. Italienii au recuperat deficitul de șapte puncte și cu tripla lui Teodosic au făcut 74-76, Paris Lee trimițând jocul în prelungiri. Panathinaikos a răspuns reușitei lui Hackett de la 80-83 și Derrick Williams a înscris din spatele arcului de cerc într-un moment crucial, liberele lui Dwayne Bacon aducând victoria pentru greci, 88-85.

Derrick Williams a totalizat 26 de puncte (5/8 de la distanță) și 8 recuperări, Nate Wolters fiind următorul marcator pentru PAO cu 18 puncte. Mam Jaiteh (20 de puncte, 10 recuperări) și Semi Ojeleye (19 puncte, 5 recuperări) au condus lista marcatorilor pentru Virtus Bologna.

Ultimul meci al serii le-a pus față în față pe Baskonia și Zalgiris Kaunas, într-un duel în care partea secundă a decis. Până la pauză jocul a fost echilibrat, ambele fiind la conducere și Zalgiris a intrat la cabine cu 42-44, iar în sfertul trei a condus cu șase puncte, diferență pe care Baskonia a recuperat-o și avea 64-58 la intrarea în parțialul decisiv. Ibericii au prins un run de 14-3 la un moment dat și mergeau la 83-67, în cele din urmă câștigând la o diferență clară, 93-73.

Matthew Costello și Darius Thompson au înscris câte 19 puncte pentru Baskonia, iar de la Zalgiris s-au remarcat Edgaras Ulanovas (18 puncte) și Keenan Evans (17 puncte).

Săptămâna plină de meciuri în Euroligă continuă, în această seară (24.11) debutând etapa a zecea cu meciurile Steaua Roșie Belgrad - Maccabi Tel Aviv (ora 18.30), Olympiacos Pireu - Alba Berlin (ora 21.00), Olimpia Milano - Fenerbahce Istanbul (ora 21.30) și Real Madrid - Partizan Belgrad (ora 21.45).

*foto: euroleaguebasketball.net