Bayern pierde al patrulea meci în Euroligă, împotriva lui Zenit

15.10.2021

Zenit Sankt Petersburg s-a regrupat după înfrângerea de miercuri cu CSKA Moscova și le-a administrat nemților de la Bayern a 4-a înfrângere din tot atâtea dispute în Euroligă, scor 79-71, într-un meci disputat pe teren propriu.

Rușii porneau mari favoriți înaintea partidei și au profitat de tracul adversarilor în debutul confruntării. Zenit a avut un parțial de 11-0 în primele trei minute de joc, condus de Jordan Mickey care a avut 8 puncte în acest timp. Andrea Tinchieri s-a văzut nevoit să ceară timeout.

Trupa din Sankt Petersburg a continuat să își mărească avansul în timpul actului inaugural, astfel că după 10 minute de joc conduceau la 15 puncte (31-16). Bavarezii au avut un sfert secund mai bun și au redus din diferență până la pauza mare când tabela indica 43-35 pentru gazde.

Nemții de la Bayern au continuat să forțeze și după revenirea de la vestiare și au trecut pentru prima dată la conducerea partidei la jumătatea sfertului trei. În urma unui parțial de 10-0 cu Darrun Hilliard în rol de protagonist, elevii lui Tinchieri conduceau cu 60-52.

A urmat un forcing incredibil al celor de la Zenit care au răspuns cu propriul parțial de 16-3, ce s-a dovedit decisiv pentru soarta partidei. De această dată, rușii nu au mai cedat avansul și s-au impus cu 79-71.

Bayern a avut principalii marcatori ai partidei. Darrun Hilliard cu 24 de puncte și Corey Walden cu 20 de puncte au fost de altfel singurii jucători ai echipei din Germania în double-digits. La Zenit cei mai buni jucători au fost  Jordan Mickey (18 puncte și 4 recuperări) și Alex Poythress (14 puncte, 6 recuperări, 1 pasă decisivă).

Următorul meci al celor de la Zenit în Euroligă este cel cu Barcelona din 22 octombrie. Bayern se va deplasa în Lituania pentru duelul cu Zalgiris Kaunas din 21 octombrie.

*foto: euroleague.net