BC CSU Sibiu câștigă primul meci în FIBA Europe Cup

BC CSU Sibiu a spart gheață și în FIBA Europe Cup, reușind să se impună pe terenul lui Fribourg Olympic cu de 91-69. Sibienii au controlat prima repriză dar a avut start dificil în actul trei, totuși totul s-a reglat cu un partial de excepție în sfertul decisiv.

Echipa din Elveția a fost prima care a pus puncte pe tabela de marcaj. BC CSU Sibiu a răspuns rapid și a preluat conducerea. Jordan Chatman marca o triplă din pasa lui Tohătan, prin care ducea scorul la 11-6. Cel mai mare ecart din actul inaugural a fost realizat tot de Chatman, 17-8, în urma tot unui coș de afară. Fribourg a revenit la o singură posesie dar finalul sfertului le-a aparținut sibienilor care după 10 minute de joc conduceau cu 23-16. Echipa noastră a fost în control pe parcursul sfertului secund, când a reușit realizeze o diferență formată din două cifre. Chatman a rămas în mână de la 3 puncte iar diferența se păstra până la intrarea la cabine, când tabela de la Site Sportif Saint-Leonard indica scorul de 45-35 pentru sibieni.

Trupa lui Dan Fleșeriu a revenit modest de la cabine și le-au permis adversarilor să înceapă cu un run de 9-0.  Triplele lui Tohătan și Engi au adus o gură de oxigen pentru formația de pe Cibin, care rămânea în avantaj și ajungea din nou la plus 9. Elvețienii s-au apropiat din nou dar o triplă a lui Chatman ducea scorul la 61-57 pentru BC CSU Sibiu la finalul sfertului trei. Actul decisiv a început perfect pentru BC CSU Sibiu și Philmore ducea diferența la 11 lungimi, după un nou coș de afară. Run-l a continuat tot cu o triplă a lui Philmore. Garrett a oprit de la libere seria bună a sibienilor. BC CSU Sibiu și-a continuat drumul spre prima victorie în FIBA Europe Cup și s-a desprins la 20 puncte, ca la final meciul să se încheie cu scorul de 91-69.

Isaiah Philmore a fost omul meciului cu 26 de puncte, 6 recuperări și o pasă decisivă. Jordan Chatman a fost și el la înălțime cu 25 de puncte, 2 recuperări și 2 pase decisive. Randal Falker a fost aproape de triple-double, după ce a înregistrat 11 puncte, 8 recuperări și 8 pase decisive. Lucas Tohătan a contribuit cu 10 puncte, 4 pase decisive și 3 recuperări.