BCL: Chris Dowe trimite în meci decisiv seria dintre Prometey și Hapoel Ierusalim

Prometey BC a câștigat într-o manieră dramatică, după o repriză de prelungiri, al doilea meci al seriei cu Hapoel Bank Yahav Ierusalim din play-in-ul BCL, scor 82-79 marți seara (25.01). Seria are nevoie de meci decisiv și învingătoarea o să se alăture Grupei K, din care face parte și U-BT Cluj.

Prometey: Illya Sydorov, D’Angelo Harrison, DJ Kennedy, DJ Stephens, Miro Bilan

Hapoel: Jalen Adams, Retin Obasohan, Kaiser Gates, Suleiman Braimoh, Itay Segev

Formația din Ierusalim a deschis cu 7-2 partida, coșurile lui D’Angelo Harrison strângând ecartul la două puncte (9-7) și Miro Bilan a egalat situația, 9-9. Prometey a ajuns la un run de 11-1 și prin reușita lui DJ Kennedy s-a făcut 13-10, seria fiind oprită după time-out de Retin Obasohan. Gazdele au condus în următoarele minute, până la reușita lui Dovrat din spatele arcului de cerc (17-15), sfertul inaugural terminându-se la egalitate, 20-20, cifrele lui Hapoel din acțiune fiind mai bune (61%).

Prometey a început sfertul al doilea cu un run de 7-0, primele puncte pentru Hapoel marcându-le după aproape trei minute Obasohan (27-22), diferența ajungând la trei posesii în favoarea formației din Ucraina, de unde israelienii au replicat prin Adams și se revenea la o singură posesie, 29-27. Același Adams a trecut la linia de fault pentru o liberă suplimentară (30-29), iar Egbunu și Dovrat au prelungit momentele excelente ale lui Hapoel, 34-29, pentru ca la pauză să se intre cu 36-36 după liberele transformate de Harrison cu patru secunde rămase din prima repriză.

Patru încercări precise din spatele arcului de cerc au deschis sfertul al treilea, 42-42, Hapoel desprinzându-se la 48-42 de aici, dar tripla lui Petrov a redus ecartul la o singură posesie și Kennedy avea șansa să egaleze, dar a ratat un lay-up, iar apoi Obasohan a beneficiat de cinci aruncări libere, două pentru faulturi tehnice încasate de Kennedy și Harrison și se ajungea la 52-46. Dunk-ul lui Egbunu mărea diferența la +10, de unde Prometey a redus până la 56-50, în ultimul sfert intrându-se cu 60-53 pentru Hapoel.

DJ Stephens i-a adus pe amfitrioni la patru puncte în urmă, iar la jumătatea parțialului diferența era de o singură posesie, 63-60, israelienii cerând time-out. Jalen Adams și Suleiman Braimoh au răspuns pentru a o ține pe Hapoel la conducere (68-65), după apropierea la 68-67 Braimoh scuturând plasa de la distanță și se mergea +4 în dreptul oaspeților. Prometey a pus cinci puncte la rând, tripla lui DJ Kennedy întorcând situația în favoarea reprezentantei Ucrainei cu un minut până la final, 72-71, iar după time-out Adams a punctat pe un eurostep și Hapoel revenea în față.

Gazdele au ratat de două ori la rând din acțiune, Stephens fiind faultat și cu liberele sale a făcut 74-73, pentru ca Adams să finalizeze cu sticla un atac crucial al israelienilor cu opt secunde rămase din acest parțial. Scorul era egal după ce Bilan și-a împărțit perechea de libere și Hapoel n-a reușit să puncteze pe ultimele încercări, intrându-se în overtime (75-75).

Câte un coș din acțiune au înscris cele două formații în primele trei minute ale reprizei de prelungiri, Dowe punctând din paint pentru 79-77 în favoarea lui Prometey și Adams a fost căpăcit de Kennedy cu 17 secunde rămase din repriza de prelungiri, egalitatea restabilindu-se după două libere transformate de același Jalen Adams (79-79). Prometey a avut ultimul atac și Chris Dowe a punctat din spatele arcului de cerc, formația din Ucraina impunându-se dramatic cu 82-79.

DJ Kennedy s-a remarcat cu 20 de puncte și 9 recuperări pentru învingători, iar marcatorului coșului victoriei, Chris Dowe a avut 9 puncte. Jalen Adams (25 de puncte) și Suleiman Braimoh (21 puncte) au fost principalii marcatori pentru Hapoel.

Meciul decisiv se va juca în Israel, data exactă urmând să se anunțe curând.

*foto: championsleague.basketball