Benny Mertens, antrenor Belgia: "Avem probleme cu blocajul defensiv"

09.08.2011

Benny Mertens, antrenorul principal al echipei naţionale de juniori (U18) feminin a Belgiei, a vorbit pentru TotalBaschet la finalul partidei pe care echipa sa a disputat-o împotriva Cehiei în Grupa F la Campionatul European - Divizia A de la Oradea. Rezultatul final al partidei a fost de 75-68, iar la capătul acestui meci Belgia este calificată în sferturile de finală ale competiţiei.

Ce părere aveţi despre meciul cu Cehia?

Sunt parţial mulţumit de cum am jucat. Am început foarte bine şi pot să spun că am avut 20 de minute de joc consistent. Apoi, aşa cum se întâmplă destul des cu această echipă, crezând că meciul este câştigat, am avut o cădere care aproape ne-a costat victoria. Nu am fost suficient de puternici din punct de vedere fizic în repriza a doua.

La un moment dat, în sfertul 3, aţi avut un avantaj de 19 puncte pe tabela de marcaj dar Cehia nu a renunţat şi s-a apropiat pentru a oferi un final palpitant pentru spectatorii neutri.

În primul rând efortul şi energia depuse în prima repriză cred că ne-au epuizat un pic. Planul nostru a fost să forţăm de la început în speranţa că ne vom depărta în aşa fel încât să fie dificil pentru adversar de a reveni. Dar de la un moment dat Cehia s-a apărat agresiv şi avansat lucru care ne-a creat probleme.

Există anumite aspecte în jocul echipei dumneavoastră care nu vă mulţumesc?

Sunt foarte supărat pentru că nu facem blocajul defensiv aşa cum trebuie. Aceasta este principala problemă pentru echipa noastră în jocul defensiv. Mă deranjează când le văd pe fete că fac o apărare foarte bune dar pierd recuperarea. Este un efort pe care ele şi-l anulează singure deoarece nu reuşesc să recupereze mingea sub propriul coş. În meciul cu Cehia am permis adversarului să obţină 13 recuperări ofensive în prima jumătate.
Este o chestiune de concentrare, ceva ce trebuie făcut. Trebuie neapărat să muncim la acest aspect şi să-l corectăm. Nu doar să încercăm, trebuie neapărat să reuşim.

Cehia a reuşit să arunce destul de mult din spaţiul de trei secunde, chiar dacă a cam ratat. Acest lucru s-a întâmplat în special pe parcursul primei reprize, atunci când de fapt aţi şi cedat acele 13 recuperări despre care vorbeaţi.

Cehia ştie cum să aducă mingea aproape de coş. Ţin să vă reamintesc că Franţa a fost condusă de Cehia la un moment dat, chiar în debutul reprizei a doua, la 10 puncte diferenţă înainte de a recupera pentru a se impune. Cehia este o echipă foarte bună, care se pricepe să-şi facă jocul, să ducă mingea acolo unde îi convine.
Pe de altă parte noi mizăm foarte mult pe Messeman în apărare pentru că este o jucătoare completă şi care îşi ajută colegele foarte mult în apărare. Ea le-a făcut dificilă aruncarea sportivelor cehe. Dar cred că această echipă va reuşi să adune nişte victorii în următoarele meciuri care vor confirma spusele mele: Cehia are o echipă foarte bună aici, cu mult potenţial.

Aveţi trei victorii în grupa principală şi sunteţi calificaţi în sferturile de finală dar urmează doi adversari de calibru: Olanda şi Franţa. Sunteţi pregătiţi pentru aceste partide?

Trebuie să spun că toate meciurile disputate aici sunt împotriva unor adversari de calibru. Venim dintr-o grupă preliminară din care au făcut parte Serbia şi Italia, doi adversari valoroşi, deloc de neglijat. La fel şi meciul cu Cehia, ştiam că nu poate să fie uşor. Am avut atitudine şi am crezut că putem să ne impunem, aceasta fiind reţeta după care trebuie să ne ghidăm şi în următoarele meciuri.
Este un turneu la care participă multe echipe bune şi noi până în prezent am reuşit să depăşim adversari de calibru, împotriva cărora ne-a făcut plăcere să jucăm.