BIBL: Predrag Badnjarevic: "Azi am jucat doar 7-8 minute şi am făcut greşeli stupide în atac. E greu să câştigi aşa!"

Adrian Cojocaru

30.11.2011

Antrenorul formaţiei BC Timişoara nu era deloc încântat de prestaţia echipei sale în urma înfrângerii din Liga Balcanică, acasă, cu Galil Gilboa, 76-83. Predrag Badnjarevic s-a declarat nemulţumit de apărarea prestată de alb-violeţi şi spune că echipa nu a menţinut un ritm ridicat decât câteva minute în ultimul sfert. Badnjarevic a mai declarat şi că problemele medicale au contat în economia jocului.

Nu pot să fiu mulţumit de acest rezultat. Am avut câteva probleme. Ne-a lipsit Sarovic, apoi Jovanovic s-a accidentat la mână în timpul jocului. A fost şi mai greu de luptat împotriva unei astfel de echipe. Nu sunt mulţumit în primul rând pentru că am jucat doar 7-8 minute, iar 3 sferturi nu am jucat deloc! Nu e suficient pentru a câştiga. Dar la urma urmei a fost o experienţă bună pentru noi.

Antrenorul timişorenilor era deranjat de faptul că alb-violeţii au pierdut prea uşor unele mingi, care s-au transformat de cele mai multe ori în puncte pentru adversari. Badnjarevic a spus încă şi că acest eşec nu reprezintă un capăt de ţară pentru Leii din Banat, întrucât Liga Balcanică nu este obiectivul principal al timişorenilor.

Nu mi-a plăcut cum ne-am apărat până în sfertul patru. Apoi am făcut câteva greşeli stupide şi am pierdut mingi simple în atac. Le-a dat şansa să înscrie pe contraatac, am ratat multe aruncări deschise şi de la libere. Cu astfel de greşeli e dificil să învingi o formaţie ca Galil Gilboa. Nu suntem deloc fericiţi, dar nici foarte supăraţi. Ne gândim acum la meciul cu Craiova.

BC Timişoara ocupă în acest moment locul 4 în grupa A, cu 1 victorie şi 3 înfrângeri şi joacă etapa viitoare, în deplasare, cu Mornar Bar, ocupanta locului 3.

sursa foto: opiniatimisoarei.ro