Brazilia câștigă un thriller contra Greciei, la o diferență de un punct. Video

Partidă foarte intensă la Nanjing, în grupa F, acolo unde Brazilia s-a impus în fața Greciei la o diferență de un singur punct, scor 79-78. Câștigătoarea s-a decis în minutele de final, când jocul a fost foarte fragmentat și tensionat. Pe sferturi, a fost 15-19, 15-21, 26-13, 23-25. Putem vorbi așadar de două reprize total opuse, prima adjudecată fără probleme de greci iar cea de-a doua câștigată de brazilieni cu o strategie bine pusă la punct.

Europenii conduceau la zece puncte diferență după primele două sferturi, scor 30-40, însă au intrat în dezavantaj în actul decisiv, scor 56-53. Sloukas și-a readus echipa la conducere, 60-61, însă a urmat o perioadă mai bună a reprezentativei braziliene. Varejao a punctat pentru 73-66, iar Barbosa a transformat o liberă din două pentru 76-71.

Papanikolaou a marcat două libere pentru 76-73, iar Printezis a înscris de la mare distanță imediat pentru a aduce egalitatea, 76-76. Varejao și Barbosa au dus scorul la 79-76, înregistrat pe tabelă cu 2 secunde până la finalul timpului regulamentar. Sloukas a trecut la linia de libere și a transformat două aruncări din trei acordate, ultima fiind ”măturată” de pe inel de către Caboclo, cel care și-a încununat o prestație foarte bună cu această intervenție.

Anderson Varejao a fost MVP-ul partidei cu 22 de puncte, 9 recuperări, 2 pase decisive și o intercepție. Sousa a avut 15 puncte, iar Barbosa și Garcia au marcat fiecare câte 13 puncte pentru Brazilia.

De la naționala Greciei principalul remarcat a fost Nick Calathes cu 16 puncte, 7 recuperări, 4 pase decisive și o intercepție. Printezis a marcat 20 de puncte iar Giannis Antetokounmpo a înscris 13 puncte.

Brazilia ajunge la două victorii la acest Campionat Mondial, iar Grecia are un bilanț de o victorie și o înfrângere.

În celălalt meci al zilei din grupa F, Noua Zeelandă s-a impus în fața Muntenegrului la 10 puncte, scor 93-83 (31-26, 22-18, 13-21, 27-18).

Corey Webster a fost cel mai bun marcator al întâlnirii cu 25 de puncte. În topul marcatorilor din naționala insulară s-au mai aflat Issac Fotu cu 20 de puncte, Tai Webster cu 11 puncte, alături de Shea Ili și Rob Loe, ambii cu câte 10 puncte înscrise.

Pentru Muntenegru cele mai multe puncte le-au avut Nikola Ivanovic (18), Nikola Vucevic (15), Bojan Dubljevic (13) și Petar Popovic, tot cu 13 puncte înscrise.

Noua Zeelandă are o victorie și o înfrângere, în timp ce Muntenegru a ajuns la două meciuri pierdute.