Patrick Richard este MVP-ul SuperCupei României
1 oră în urmăGest superb al lui Kostas Papanikolaou, după un accident rutier la finalul amicalului cu Olimpia Milano
1 oră în urmăLuka Doncic nu exclude posibilitatea retragerii în tricoul lui Real Madrid
2 ore în urmăU-BT Cluj-Napoca pune mâna pe Supercupa României
3 ore în urmăRomânia a fost reprezentată în grupele Basketball Champions League în doar două rânduri
10 ore în urmăClube de Regatas do Flamengo a devenit campioană a Braziliei la baschet masculin. În finala de la HSBC Arena, echipa din Rio de Janeiro a depășit pe Unitri/Universo Uberlandia cu scorul de 77-70.
Flamengo a controlat jocul în permanență și a fost în avantaj pe tabela de marcaj pe tot parcursul jocului. Cel mai echilibrat scor înregistrat a fost chiar la jumătatea meciului, 34-33. Repriza a doua a demarat în forță pentru Flamengo care nu a mai privit înapoi și s-a impus convingător.
Caio Silveira a avut 23 puncte, 8 recuperări, Marquinhos Vieira a terminat cu 16 puncte și a fost desemnat MVP al sezonului în Brazilia, iar Olivinha Rodriguez a bifat 10 puncte pentru Flamengo. În replică, Luis Felipe Gruber a avut 20 puncte, iar Lucas Cipolini a adăugat 16 puncte pentru Uberlandia.
De notat că Flamengo a câștigat și sezonul regulat, având 30-4 la general. În schimb, Uberlandia a terminat pe locul al 4-lea, având 23-9 în faza regulată.
Acesta este al 7-lea titlu național pentru Flamengo. Primul datează din 1934, iar precedentul din 2009. În 2010 a pierdut finala, pentru ca în 2011 și 2012 să fie eliminată în penultimul act.
În schimb, Uberlandia rămâne cu titlul cucerit în 2004. Aceasta a fost a doua finală pierdută după cea din anul 2005.
CSM Oradea a fost eliminată de Antwerp Giants, în primul tur al preliminari...
Reacția lui Cristian Achim după eliminarea Oradiei din preliminariile BCL
Antwerp Giants, primul obstacol pentru CSM Oradea în drumul spre grupele Ch...
CSM Oradea a fost eliminată de Antwerp Giants, în primul tur al preliminari...
Reacția lui Cristian Achim după eliminarea Oradiei din preliminariile BCL
Pentru al optulea sezon consecutiv, CSM Oradea va evolua în grupele FIBA Eu...
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!