U-BT Cluj sparge gheața și câștigă pentru prima oară în Top 8 în Liga Adriatică
6 ore în urmăUCAM Murcia câștigă la mare luptă duelul cu BAXI Manresa
15 ore în urmăBuducnost, amendată pentru incidentele din tribune de la meciul din EuroCup cu U-BT Cluj
15 ore în urmăKresimir Basic, după victoria cu CSO Voluntari: „Băieții au jucat excelent”
16 ore în urmăVIDEO. Kevin Durant l-a depășit pe Michael Jordan și a urcat în clasamentul all-time al punctelor marcate în NBA
16 ore în urmă
Brazilia și Letonia s-au calificat în finala turneului preolimpic de la Riga. Jocul care va decide echipa calificată pentru Jocurile Olimpice de la Paris 2024 se va desfășura duminică, 7 iulie, cu începere de ora 19:00, ora României.
Sud-americanii nu au avut viață ușoară în fața naționalei din Filipine. Asiaticii au condus în mare parte din prima repriză, pe care aveau să o câștige cu 33-27. Sfertul trei avea să fie cel definitoriu pentru deznodământul partidei, Brazilia a reușit un fabulos 24-6, cu care prelua frâiele partidei. Ultimul act a fost unul echilibrat, iar Brazilia s-a putut bucura la final pentru victoria cu scorul de 71-60.
Bruno Caboclo a fost omul meciului cu 15 puncte și 11 recuperări. Marcelinho Huertas și-a trecut în cont 13 puncte și 7 pase decisive. Leo Meindl, fost jucător la U BT Cluj-Napoca a reușit 7 puncte și 3 recuperări.
Letonia a avut și ea parte de o partidă dificilă contra Camerunului. Gazdele au fost ținute în șah pentru mai bine de 30 de minute. La fel ca în cazul Braziliei, balticii au tranșat meciul în repriza secundă, dar datorită unui parțial de 19-9 în sfertul patru. La final, Letonia a trecut de Camerun cu scorul de 72-59.
Rihards Lomasz a fost principalul remarcat al partidei cu 20 de puncte, 5 recuperări și 4 pase decisive. Rolands Smits a adăugat 13 puncte, iar Davis Bertans 12. Mareks Mejeris, jucător în sezonul trecut la U BT, a reușit să-și treacă în cont 5 puncte, 10 recuperări și 3 pase decisive.
Câștigătoarea finalei dintre Brazilia și Letonia se califică la Jocurile Olimpice de Paris 2024 și vor merge în Grupa B, acolo unde așteaptă Franța, Germania și Japonia.
foto: fiba.basketball
Patrick Richard, eroul neclintit al „calificării care n-a fost”
Mihai Silvășan: „E foarte dureros, dar în același timp sunt mândru”
Buducnost, amendată pentru incidentele din tribune de la meciul din EuroCup...
Patrick Richard, eroul neclintit al „calificării care n-a fost”
U-BT Cluj sparge gheața și câștigă pentru prima oară în Top 8 în Liga Adria...
Trend defensiv în ascensiune în EuroLeague
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!