Campionatul European U16 feminin. România bătută clar de Lituania

11.08.2011

Echipa naţională de cadeţi (U16) feminin a României a suferit o severă corecţie în partida de debut susţinută la Campionatul European - Divizia B de la Arad. Formaţia antrenată de către Mădălin Piperea s-a înclinat în faţa Lituaniei, scor 47-62.

România nu a marcat niciun punct în primele patru minute de joc, balticele reuşind să se desprindă la zece lungimi pe tabela de marcaj după şase minute de joc efectiv. Iulia Răileanu a înscris trei puncte şi Bianca Blănaru a contribuit cu două aceasta fiind întreaga zestre a României la capătul primelor zece minute de joc. Astfel, tabela de marcaj indica scorul de 5-17.

Ce a urmat cu greu poate fi descris în cuvinte. Balticele au marcat primele 16 puncte ale sfertului al doilea pentru a duce scorul la 33-5 în minutul 15. Aceeaşi Răileanu a întrerupt parţialul Lituaniei. Repriza s-a încheiat cu un parţial de 8-4 pentru România, scorul la jumătatea meciului fiind de 13-37.

În primele 20 de minute Răileanu a marcat 9 puncte, iar Blănaru a adăugat 4. În rest nimeni nu a punctat pentru România.

Diferenţa a crescut în debutul reprizei a doua la 27 puncte, scor 18-45, dar apoi a România a reuşit să recupereze, pentru a coborî ecartul sub 20 de lungimi pentru scurt timp. În cele din urmă actul s-a încheiat cu scorul de 27-48.

Elevele lui Mădălin Piperea au jucat bine în actul decisiv, pe fondul relaxării adversarului, care a şi rulat întregul efectiv de jucătoare. Astfel, tricolorele au realizat un parţial de 15-6 pentru a se apropia la 12 puncte pe tabela de marcaj. Avea să fie cea mai mică diferenţă înregistrată în actul de încheiere al partidei. În cele din urmă meciul s-a încheiat cu scorul de 47-62.

Deşi a înscris un singur coş de trei puncte, Lituania a dominat la recuperări (58-38) şi a avut 24 de intercepţii pe parcursul partidei.
S-au consemnat 70 de poseii pierdute între cele două formaţii, tricolorele având mai multe (38).

Iulia Răileanu a avut 16 puncte şi 6 recuperări, iar Bianca Blănaru a contribuit cu 9 puncte, 7 recuperări şi 6 capace. De asemenea, Mihaela Maxim a izbutit 9 puncte, 5 recuperări şi 3 intercepţii.

În replică, Justina Kraujunaite a reuşit 17 puncte şi 4 intercepţii, iar Austeja Sirsinaityte a totalizat 13 puncte, 6 intercepţii şi 4 pase decisive.