Campionatul European U16 masculin. România este depășită de Ungaria cu scorul de 69-62

Ioana Ardereanu

07.08.2011

Naționala de cadeți sub 16 ani a cedat în cursul zilei de ieri în fața reprezentativei similare a Ungariei, înfrângere administrată de maghiari cu scorul de 69-62. Partida a avut loc la Strumica, Macedonia și s-a desfășurat în vederea clasării pe unul dintre locurile 5-8, de la Campionatul European U16.

Primele 10 minute ale partidei s-au dovedit a fi favorabile compatrioților noștri, care au condus pe tot parcursul actului de debut. Prin acțiunile colective venite din partea 5-ului de bază dar și din partea rezervelor, tricolorii au încheiat primul sfert în avantaj, scor 8-19. Cel de-al doilea sfert a început la fel de promițător ca și primul, numai că greșelile atât ofensive, cât și defensive și-au spus cuvântul, elevii lui Andras Zsoldos egalând printr-un run de puncte spre sfârșitul primei reprize și reușind să finalizeze la doar două puncte în spatele naționalei noastre, scor 29-31.

România a mai rezistat la conducere doar în primul minut al celui de-al trelea sfert. Astfel, maghiarii au preluat cârma meciului desprinzându-se într-un ritm alert de formația tricoloră. Punând pe tabela de marcaj triplul punctelor înscrise de tricolori( 22-7 ), vecinii de la vest au reușit să intre în actul deciciv cu o diferență de 13 lungimi, scor 51-38. Deși, teoretic puteau reduce din handicap și chiar să îți depășească adverasarii, tricolorii au cedat în fața Ungariei la o diferență de nu mai 7 puncte, scor 62-69, în ciuda faptului că au reusit să își treacă în cont un număr de 24 de puncte, cele mai multe marcate într-un sfert.

Deși nu a fost superioară la capitotlul punctelor marcate, România s-a impus la aruncările de două puncte, înregistrând un procentaj de 56.8% în comparație cu 45.1%, dar și sub panou acolo unde a recuperat 43 de mingi față de 35 de recuperări ale Ungariei. Putem spune că un factor ce a influențat eșecul de ieri au fost și aruncările din spatele semicercului, de unde naționala tricoloră a avut doar o singură reușită din 19 astfel de încercări (5.3%!), pe când maghiarii și-au trecut în cont 12 puncte prin aruncările de 3( 4/16, 25% ). De asemenea aceștia ne-au depăsit și de la linia de fault acolo unde au avut un procentaj de 78.6% față de 65.4%, la capitotlul paselor decisive înregistrând dublul totalului nostru( 12-6 ).

Pentru România s-au făcut remarcați Vlad Cobzaru cu 22 de puncte și 11 recuperări, Ovidiu Stoichici cu 10 puncte ți 5 recuperări, dar și Mehmet Hortoglu cu 9 puncte, 5 recuperări și o pasă decisivă. În replica, Z. Perl și E. Varna au adăugat câte 12 puncte, cel din urmă totalizând și 6 recuperări.

Următorul meci al elevilor tandemului Cenean-Roșu se va disputa pentru pozițiile 7-8 dumnică ( 07.08 ) cu începerea orei 13.45 ora locală ( 14.45 ora României ) împortiva Olandei, formție înivinsă de Armenia cu socrul de 85-71. Acesta va fi de altfel si ultima confruntare a naționalei noastre la această ediție a Campionatului European U16 de la Strumica, Macedonia.