Campionatul European U16 masculin. Spania a cucerit bronzul

07.08.2011

Baschetul juvenil masculin din Spania a încheiat competiţiile oficiale pe anul 2011 cu o victorie asupra Franţei, scor 61-53, repurtată de către echipa naţională U16 masculin în finala mică a Campionatului European - Divizia A de la Pardubice, Republica Cehă.

Ibericii au controlat ostilităţile împotriva naţionalei Hexagonului pe parcursul primelor 30 minute de joc, perioadă în care au construit un avantaj de 14 puncte. La capătul primei secvenţe scorul era 14-9, pentru ca după 20 minute de baschet diferenţa să crească la 12 lungimi, scor 33-21. Pe parcursul celui de-al treilea sfert s-a înscris extrem de puţin, Spania reuşind să se ducă la 42-28, când mai erau zece minute din timpul regulamentar.
Franţa a forţat în sfertul decisiv şi a reuşit să recupereze în manieră impresionantă datorită jocului defensiv de excepţie. Astfel la capătul timpului regulamentar de joc scorul era egal, 47-47.

În repriza de prelungiri ibericii au înscris de la mare distanţă pentru a se desprinde la trei lungimi iar de aici şi până la final au punctat doar de la linia de pedeapsă pentru a se impune la opt puncte diferenţă.

Franţa a comis 35 de infracţiuni în acest meci dar a reuşit să provoace 27 de greşeli în jocul de construcţie al adveraarului. Spania a fost mai bună la aruncările de trei puncte şi a dominat la recuperări (50-36).

Ilimane Diop (foto) a avut 11 puncte, 11 recuperări şi 4 capace pentru învingători.

Spania cucereşte astfel medalia de bronz la Campionatul European U16 masculin. Este cel mai modest rezultat obţinut de iberici la toate competiţiile continentale ori mondiale la care au luat parte în acest an până la această oră.

Astfel, Spania deţine la această oră titlul european la nivel de tineret (U20) masculin şi feminin. De asemenea, aur a cucerit Spania şi la juniori (U18) masculin. În schimb, naţionala U19 feminin a obţinut medalia de argint la Campionatul Mondial din Chile. După bronzul cadeţilor (U16) în întrecerea masculină în competiţie mai sunt echipele feminine de juniori (U18), în cursa la Oradea, respectiv cea de cadeţi (U16), ce va avea loc la Cagliari, în Italia.