Campionatul European U16 masculin. Spania păstrează şanse la al treilea titlu continental pe 2011

06.08.2011

Spania rămâne în cursă pentru cucerirea medaliei de aur la Campionatul European U16 masculin - Divizia A din Cehia după victoria repurtată, vineri (05.08), asupra Turciei cu scorul de 65-54, în sferturile de finală ale competiţiei.

Ibericii s-au detaşat la patru lungimi în prima secvenţă, pentru ca în actul al doilea să se dezlănţuie pentru a intra la vestiare la adăpostul unui avantaj important, scor 33-17. Turcia a recuperat în a doua jumătate dar nu suficient pentru a emite pretenţii la calificarea în careul de aşi.

Senegalezul naturalizat Illimane Diop (foto) a avut 13 puncte, 10 recuperări şi 3 capace pentru formaţia învingătoare. Cedi Osman a replicat cu 17 puncte pentru Turcia dar efortul său a fost insuficient.

În această vară, Spania a cucerit titlurile continentale la nivel de tineret (U20) de la Bilbao, respectiv la nivel de juniori (18) de la Wroclaw. Astfel, ibericii încearcă să triumfe şi la cadeţi (16) pentru a avea toate titlurile continentale în baschetul masculin juvenil pe anul 2011.

Croaţia a distrus Rusia, scor 88-62, pentru a se califica mai departe. Ex-iugoslavii sunt următorii adversari ai Spaniei, în semifinalele turneului de la Pardubice.

Formaţia gazdă, Cehia, a revenit miraculos în sfertl decisiv, adjudecat cu 16-7, pentru a trece la limită de Letonia, scor 68-66. Astfel, amfitrionii avansează în pentultimul act unde vor da piept cu Franţa.

Naţionala Hexagonului a învins, în manieră similară, Germania, scor 60-56. Francezii au înscris 21 puncte în sfertul 4, germanii replicând cu doar 11.

Semifinalele se dispută astăzi (sâmbătă, 06.08).

Bulgaria a retrogradat deja în al doilea eşalon baschetbalistic al Europei la nivel U16 masculin după ce a încasat a 4-a înfrângere consecutivă în turneul rezervat locurilor 13-16. De asemenea, Muntenegru are aceeaşi soartă chiar dacă a adunat o victorie în grupa pentru evitarea retrogradării. Ex-iugoslavii mai pot termina la egalitate de puncte cu Lituania, dar balticii au învins în ambele meciuri directe, ceea ce va conta decisiv în caz de egalitate.

În schimb, Anglia va juca cu Israel, iar Bosnia-Herţegovina se întâlneşte cu Slovenia în meciurile decisive ale Diviziei B pentru promovarea în primul eşalon. Aceste meciuri se dispută astăzi (sâmbătă, 06.08), la Strumica, în Macedonia. Învingătoarele promovează în locul Bulgariei şi Muntenegrului.